هفته‌نامه دوچرخه، نیلوفر نیک‌بنیاد: «افسانه جزیره کبودان»، داستانی محیط‌زیستی است. اما صبر کنید! قرار نیست با داستانی شعارزده روبه‌رو شوید که تنها هدفش تشویق شما به حفظ محیط‌زیست است! برعکس، قرار است داستانی یا بهتر است بگوییم افسانه‌ای زیبا را بخوانید که موضوعش به محیط‌زیست ربط دارد؛ همان‌طوری که یک کتاب می‌تواند به جنگ، خانواده‌، مدرسه یا هرچیز دیگری ربط داشته باشد.

افسانه‌ی جزیره کبودان، ماجرای گوزن تک‌شاخی به‌نام «آیدین» را روایت می‌کند که طبق پیش‌گویی‌های گوزن پیر گله، انتخاب شده تا گله و سرزمین‌شان را از خشک‌سالی نجات دهد. او باید پا در سرزمین‌هایی افسانه‌ای بگذارد و سه‌سنگ اسطوره‌ای را از دست سه‌ موجود عجیب‌و‌غریب بگیرد و به سرزمین خودشان برگرداند تا قنات معروف آن سرزمین را دوباره پرکند. سفر پرماجرا و ترسناکی برای آیدین به‌نظر می‌رسد. مخصوصاً چون پدرش را هم در همین راه از دست داده است. اما چاره‌ی دیگری وجود ندارد و او بالاخره تصمیم می‌گیرد راه بیفتد و مادرش و بقیه‌ی گله را از تشنگی نجات دهد.

آیدین در اولین مرحله باید با «پنگال سیاه‌گوش»، پلنگی که پدرش را از پادرآورد، روبه‌رو شود، بعد به دریاچه برود و از «پیریکا»، پری دریاچه، یاقوت کبود آبی را بگیرد. سومین مرحله، گرفتن زمرد سبز از دست «شیردال»، نگهبان جزیره‌ی سیاه‌سنگ است و بعد پیدا کردن سنگ ماه از سرزمین «لاشخور مصری». اگر بتواند بتواند تمام این مراحل را به‌خوبی پشت سر بگذارد و با سه سنگ مخصوص به‌ جزیره‌ی کبودان برگردد، می‌تواند گله و سرزمینش را نجات دهد.

این افسانه‌ی زیبای محیط‌زیستی را «سمیه سیدیان» نوشته و «مهدی کریم‌زاده» تصویرگری کرده است. سمیه سیدیان، یکی از آن نویسنده‌های دغدغه‌مند در زمینه‌ی محیط‌زیست است، چرا که داستان‌های فراوانی با موضوعات مربوط به حفظ محیط‌زیست، آگاهی در زمینه‌ی محیط‌زیست و جلوگیری از تخریب محیط‌زیست دارد. سیدیان زبانی نرم و روان و نوجوان‌پسند دارد و به‌خوبی می‌تواند داستان‌هایی اسطوره‌ای و پرجزئیات بنویسد که در کنار لذت‌بخش‌بودن برای مخاطب، اطلاعات زیادی را هم به دانسته‌های او اضافه کند.

کتاب افسانه‌ی جزیره کبودان را انتشارات صاد با قیمت 15 هزار تومان منتشر کرده است. هم‌چنین می‌توانید این کتاب را از اپلیکیشن‌های کتاب‌خوانی آن‌لاین خریداری و در تعطیلات نوروز مطالعه کنید.