مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب سیاگالش به قلم ابراهیم اکبری دیزگاه با حضور مهمانان و نویسنده اثر یکشنبه 19 اردیبهشت‌ماه در خبرگزاری مهر برگزار شد.

سیاگالش مردم را به وحدت دعوت می‌کند

در ابتدای مراسم محمدرضا شرفی خبوشان نویسنده و منتقد، به مفهوم رونمایی یک اثر اشاره کرد و گفت: رونمایی با نقد متفاوت است و دریچه‌ای‌ برای دعوت مخاطبان به خواندن کتاب است.
او درباره‌ی کتاب سیاگالش به‌عنوان یک پیشنهاد ویژه برای مطالعه گفت: «وقتی به سیاگالش نگاه می‌کنید امری بالاتر از رفتن یک طلبه به یک روستا را می‌بینید. به نوعی سیاگالش از یک مدینه صحبت می‌کند. همان‌طور که پیامبر ما حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله و سلم درصدد آن بودند. در این کتاب نیز به نوعی می‌شود رگه‌هایی از این مدینه را دید. زیرا به امر دین می‌پردازد و قصد دارد اصلاح کند، بت‌های وجود انسان‌ها را بشکند و مردم را به سمت یگانگی و وحدتی دعوت ‌کند که شعاری نیست. ابراهیم اکبری دیزگاه در نوشتن چنین آثاری صاحب سبک است.»

شرفی خبوشان در ادامه، نگارش زندگی طلبه‌ها را یک گونه‌ی ادبی خواند و گفت: «ورود یک طلبه یا روحانی در یک منطقه و میان مردم می‌تواند یک گونه یا ژانر را بسازد. این گونه رواج پیدا کرده است و آقای دیزگاه پرچم‌دار است. ممکن است نویسنده قصد چنین کاری نداشته باشد ولی زیست او و بیان و روایتش می‌تواند گونه‌ای جدید بسازد.»


این نویسنده نام‌آشنای کشور درباره‌ی اهمیت وجود جهان‌بینی در نویسنده‌ها گفت: «سیاگالش به‌منزله‌ی کتابی‌ست که به نوعی جهان‌بینی نویسنده را بیان می‌کند. نویسنده باید صاحب جهان‌بینی باشد. یکی از مشکلات ادبیات داستانی ما این است که نویسندگان کمی هستند که جهان‌بینی مشخصی داشته باشند. نویسندگان بزرگ دنیا و آثار شاخص ادبیات داستانی جهان‌بینی ثابتی داشتند. جهان‌بینی آقای دیزگاه و نگاهی که دائم تکرار می‌کند این است که آدمی را همواره در برابر وحی قرار می‌دهد. وحی‌ای که هنوز در زندگی بشر جاری‌ست و انسان باید این را تماشا و کشف کند. سیاگالش می‌گوید برای انسان مومن جهان به مثابه نشانه است. در نظر این کتاب و نویسنده آن جهان بیهوده نیست. ما را در برابر یک جهان هدفمند قرار می‌دهد.»


او در ادامه گفت: «با یک رمان اصیل ایرانی-اسلامی طرف هستیم. نثر آن روان و سیال است و طنز خردمندانه‌ای دارد. این رمان شاخصه‌های دنیای پس از انقلاب اسلامی را نیز دارد. صمیمی و خودمانی است. بدون ادعا برای شما روایت می‌کند و در تمام این کتاب ما را دعوت می‌کند به کنار گذاشتن اختلاف‌ها.»


در دوران انقلاب اسلامی لازم است که طلبه‌ها خاطرات خود را از فرایند تبلیغ ثبت کنند

حجت‌الاسلام رضا عزت‌زمانی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این مراسم حضور داشت و به داشتن آثاری مانند سیاگالش در حوزه‌ی روایت‌گری تبلیغ دینی اشاره کرد و گفت: «یک اتفاق مبارک در حوزه‌ی روایت‌گری فرایند تبلیغ و حضور یک طلبه در میان مردم، با این کتاب اتفاق افتاده است. باز کردن زبان قلم و گفت‌و‌گو کردن طلبه‌ها در این حوزه به‌صورت کم کار شده درصورتی‌که امر مهمی است. اگر هر طلبه‌ای که به تبلیغ می‌رود دست‌کم 2 صفحه از خاطراتش را می‌نوشت اکنون میلیون‌ها صفحه و سند درباره‌ی این موضوع داشتیم. ماندگاری نوشته‌های[طلبه‌ها] صدها برابر بیشتر از گفته‌های آنان در منبرهاست. ما علمایی داریم که زمانی که دسترسی به کتاب‌ها آسان نبوده است هیچ کتابی را نخوانده نگذاشته‌اند. در دوران حاضر، در دوران انقلاب اسلامی ما به‌شدت به این نوشته‌ها نیاز داریم که مجموعه‌ای از تجربیات، تاریخ شفاهی و شناخت جغرافیا و بانک اطلاعات عظیم می‌شد. این اشکال بزرگی است. قلمِ [نویسنده سیاگالش] روان و جذاب است. مفاهیم سنگین را توانستند ساده و شیرین بیان کنند و به محصولی تبدیل کردند که بتوان درباره‌ی آن حرف زد.»

او همچنین درباره‌ی نشر صاد و عملکرد آن گفت: «نشر صاد، رویکردش، دغدغه‌ها و هویتی که دارد می‌سازد، هم جذاب است و هم قابل نشر و توسعه و افتخارکردن. بخش خودنویس[زیرمجموعه نشر صاد] بسیار جذاب است و مبارک، که آدم‌های ننویس را بنویس کنیم.»

از سیاگالش می‌توان فیلم جذابی ساخت

میرشمس‌الدین فلاح هاشمی مهمان دیگر مراسم رونمایی بود. او سیاگالش را مناسب برای نوجوانان و جوانان معرفی کرد و گفت: «این کتاب قصه‌ای رئال دارد و در اواخر داستان به رئالیسم جادویی نزدیک می‌شود. امتیاز بزرگی است یک طلبه که بر مفاهیم دینی اشراف دارد از قالب رمان استفاده کند. از این کتاب می‌توان فیلم جذابی ساخت. پیچیدگی و تکلف ندارد و باورپذیر است و مخاطب به‌راحتی ارتباط برقرار می‌کند.»


باز هم درباره‌ی زندگی طلبه‌ها خواهم نوشت

ابراهیم اکبری دیزگاه نویسنده کتاب سیاگالش به موضوع نگاه بدبینانه‌ی بعضی از مردم به طلبه‌ها اشاره کرد و گفت: «هجمه‌ای به طلبه‌ها [درباره‌ی داشتن‌ مقام‌های بالا] وارد می‌شود اما تعداد طلبه‌هایی که صاحب قدرت‌اند نسبت‌به طلبه‌های دیگر کم است.»
او افزود: «من طلبه هستم و خواهم بود. طلبه‌ای که درباره‌ی امر دین و رمان می‌اندیشم. آنچه که [در سیاگالش] مدنظرم بود پرداختن به رابطه‌ی انسان با خداوند بود. انسانی که مسئله‌ای دارد. من باز هم درباره‌ی زندگی طلبه‌ها خواهم نوشت.»

سیاگالش به یک زبان دیگر ترجمه می‌شود

قاسم صفایی‌نژاد مدیرعامل نشر صاد نیز در این مراسم خبرهایی درباره‌ی نسخه صوتی و ترجمه سیاگالش به مخاطبان داد و گفت: «نسخه‌ی صوتی سیاگالش ان‌شا‌الله تابستان امسال منتشر خواهد شد و تلاش‌مان را می‌کنیم که این کتاب تا پایان سال 1400 به یک زبان دیگر مانند عربی یا اردو منتشر شود.»

در پایان، مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب برگزار شد.