کتاب «مرثیه‌ای برای رویای آمریکایی» اثر نوام چامسکی با ترجمه‌ی محمد نصیری در 198 صفحه و دو نسخه‌ی الکترونیکی و کاغذی منتشر شد.

«نوام چامسکی یکی از تندترین منتقدان نظام سرمایه‌داری نئولیبرال-و البته هر نظام متمرکز دیگر- است». این جمله تبدیل به یک گزاره‌ی کلاسیک و کلیشه‌ای شده است که ولی خواننده‌ی عادی را بیش‌تر سردرگم می‌کند. مسئله اصلی این است؛ نظام سرمایه‌داری نئولیبرال چیست؟ انتقادهای چامسکی از این نظام با انتقادهای دیگران چه تفاوتی دارد؟ اصلا فرق سرمایه‌داری نئولیبرال با سرمایه‌داری غیرنئولیبرال چیست؟ «مرثیه‌ای برای رویای آمریکایی» دقیقاً پاسخ به این پرسش‌هاست.

چامسکی کتاب خود را با رویای آمریکایی آغاز می‌کند. رویای آمریکایی یعنی اینکه آدم با تلاش می‌تواند از هیچ به همه جا برسد ولی برخلاف تصور رایج، چامسکی مخالف سرمایه‌داری نیست چرا که سرمایه‌داری، رویای آمریکایی را ممکن کرده بود. مشکل از جایی شروع شد که سرمایه‌داری، نئولیبرال شد. مگر نئولیبرالیسم چیست که این‌قدر خطرناک به نظر می‌آید؟ 

کتاب «مرثیه‌ای برای رویای آمریکایی» اثر نوام چامسکی با ترجمه‌ی محمد نصیری را بخوانید تا از پیچیدگی‌های این مسئله بیشتر آگاه شوید.

کتاب در ده فصل نگاشته شده است و چامسکی در هر فصل به یکی از مصیبت‌های نئولیبرالیسم اشاره می‌کند. عنوان فصل‌های کتاب چنین است: اصل اول: کاهش دموکراسی، اصل دوم: ایجاد ایدئولوژی، اصل سوم: طراحی مجدد اقتصاد، اصل چهارم: سنگین کردن دوش مردم، اصل پنجم: حمله به هم‌بستگی، اصل ششم: سلطه بر قانون‌گذاران، اصل هفتم: مهندسی انتخابات، اصل هشتم: سر به راه کردن توده‌ی مردم، اصل نهم: رضایت‌سازی، اصل دهم: به حاشیه‌راندن مردم

نوام چامسکی زبان‌شناس، فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی است. مقالات و کتاب‌های متعدد او درباره‌ی روان‌شناسی زبان، پژوهش‌های نوینی را درباره‌ی این مسئله آغاز کرد. همچنین منتقد جدی سیاست‌های خارجی دولت ایالات متحده آمریکا و نظام سرمایه‌داری نئولیبرال است.

نسخه‌ی کاغذی کتاب «مرثیه‌ای برای رویای آمریکایی» را می‌توانید با قیمت 32000 تومان از فروشگاه سایت نشر صاد تهیه، و نسخه‌ی الکترونیکی اثر را نیز با قیمت 16000 تومان از طاقچه دریافت کنید.