نسخه الکترونیکی ویراست دوم «تاریخ تفکر مدیریت» نوشته مورگن ویتزل با ترجمه و اقتباس دکتر علی‌اکبر فرهنگی در طاقچه منتشر شد.

تاریخ تفکر مدیریت، اثر شایسته‌ی تقدیر جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران سال ۱۳۹۹ در بخش مدیریت شده است. در این کتاب تلاش شده است تفکر و دانش مدیریت از ابتدای شکل‌گیری در تمدن‌های مختلف، بررسی و بیان شود. این کتاب شامل سیزده فصل است که عناوین آن عبارت است از: مقدمه، تفکر مدیریت کهن، تفکر مدیریت در عصر تجارت، تفکر مدیریت در عصر روشنگری، مدیریت علمی، تفکر مدیریت اروپایی، تفکر مدیریت و روابط انسانی، رشد مکاتب مدیریت، از مدیریت علمی تا علم مدیریت، عصر رهبران مدیریت، تفکر مدیریت آسیایی، تفکر مدیریت در قرن بیست‌ویکم و نتیجه‌گیری.

دکتر علی‌اکبر فرهنگی در مصاحبه با خبرگزاری مهر می‌گوید: «هنوز هم خیلی از نهادهای ما در برابر صنعتی‌شدن مقاومت می‌کنند. ما صنعت را برای اینکه گره‌گشای تمام شئون زندگی باشد نیاوردیم. صنعت را وارد کردیم تا تفنگ خوبی داشته باشیم. ما صنعت را برای این نیاوردیم که زندگی انسان‌ها را بهتر کنیم و این همان مسأله‌ای است کماکان با آن مواجه هستیم. من در کتاب «تاریخ تفکر مدیریت» هشت، نه نهاد را مثال زدم که در موضوع تغییرات نهادی با صنعتی شدن ذی‌مدخل هستند؛ از خانواده بگیرید تا اقتصاد و… تا فرهنگ و رسانه و مذهب و… همه به نوعی درگیرند. صنعتی‌شدن در بعد اقتصادی یا صنعتی راحت‌ترین بوده چون پیچیدگی نداشته و در حالت انتزاع دیده می شده، ولی در حوزه‌هایی مثل فرهنگ و مذهب مقاومت شدید شده و این مقاومت ناهماهنگی بین اجزای اجتماعی ایجاد می‌کند.»

خواندن تاریخ تفکر مدیریت را به دانشجویان رشته‌ی مدیریت و سایر علاقه‌مندان به این حوزه، توصیه می‌کنیم.

تهیه کتاب: نسخه‌ی الکترونیکی اثر را می‌توانید در طاقچه بخوانید و نسخه‌ی کاغذی آن نیز قابل سفارش در فروشگاه سایت نشر صاد است.