از اوایل دوازدهمین سال زندگی، کم‌کم کودکان شیرین و خیال‌پرداز وارد دوره‌ی جدید و استثنایی‌ای از زندگی خود می‌شوند. برزخی بین کودکی و بزرگسالی، دوره‌ی تنش‌های احساسی، مرحله‌ای برای رسیدن به بلوغ فکری، اینها توصیفاتی است که از این دوره می‌شود و اگر بخواهم همه‌شان را برایتان بگویم، باید تا صدها دقیقه و ساعت دیگر تایپ کنم.
ما این دوره را با نام نوجوانی می‌شناسیم.
نوجوانی، پر از تغییر است، هم تغییرات ظاهری، هم باطنی. همان اندازه که روی صورتمان جوش‌های بزرگ می‌زند، کلی از عقاید فکری‌مان هم تغییر می‌کند. نوجوان‌ها همان‌قدر با هم متفاوتند که اثر‌های انگشت مردم جهان.
تفاوت واقعا چیز تو چشمی است، می‌تواند کلی آدم را به سمت‌تان بکشاند یا حتی برعکس، از دوروبرتان بتاراند! اما..
شاید خبر نداشته باشید که با وجود این تفاوت‌ها، شما برای کارهای خیلی بزرگ‌تری به‌ این دنیا فرستاده شده‌اید.
می‌توانید بولت باشید در یتیم‌خانه، حبیب در ده بلوطک، پسری که جاسوس آیت‌الله مدنی می‌شوید، و حتی گوزنی تک‌شاخ که مدام مسخره می‌شوید.

امروز هشتم آبان‌ماه است. روزی که یک نوجوان خیلی خیلی شجاع و قهرمان حماسه‌ای بزرگ آفرید. او فداکاری کرد و در این راه، از جانش مایه گذاشت. حسین فهمیده، به خوبی فهمید که برای چه‌کاری آفریده شده است. کاری که شاید برای یک آدم بزرگ هم سخت باشد، چه رسد به یک نوجوان!

نوجوان‌های قهرمان کم نیستند، آنها را هر جایی می‌توانید پیدا کنید، حتی توی کتاب‌ها. مثل حبیب، قهرمان کتاب «آتشگاه» که برای مبارزه با ظلم و تجاوز دشمن به وطنش، هرکاری از دستش برمی‌آمد انجام داد و تجربه‌های سخت را به‌جان خرید.

ما نوجوان‌ها شاید سنمان کم و بعضی از عقایدمان خام و نیمه کودکانه باشد، اما قرار است که حسابی رشد کنیم‌ و کامل‌تر شویم. و کتاب خواندن، اولین قدم برای رشد و کامل شدن ماست.
ما نیاز داریم که بیشتر برای‌مان کتاب نوشته شود. دنیا پر از کتاب‌های مخصوص آدم‌بزرگ‌هاست اما کتاب‌های نوجوان هنوز کم‌اند.
ما را دست کم نگیرید. ما قرار است باهم آینده‌‌ای متفاوت‌تر بسازیم. آینده‌ای قشنگ‌تر و آرام‌تر.

• حالا، برای مخاطب‌های کتاب نوجوان خبر ویژه‌ای دارم. شما می‌توانید کتاب‌های نفرین پنگوئنینه، آتشگاه، افسانه جزیره کبودان و کلاه‌پوستی‌ها را که نشر صاد منتشر کرده، با تخفیف «پنجاه درصد» از ۸ تا ۱۳ آبان در طاقچه و کتابراه بخوانید.
امیدوارم که از خواندن این چهار کتاب قشنگ و جذاب، حسابی لذت ببرید :)

 روز نوجوان مبارک :)

این یادداشت به‌قلم زهرا الله‌وردی‌ست. نوجوان ۱۴ ساله‌ی عضو خانه ادبیات نوجوان