چرا خواندن کتاب مهم است؟

در این مقاله به‌طور مختصر با جواب سوال «چرا خواندن کتاب مهم است» آشنا می‌شوید:

کتاب‌ها همه جا هستند. کتابخانه‌های بزرگ و کوچک و کتابفروشی‌ها در سراسر دانشگاه‌ها و شهرهای بزرگ پراکنده‌اند. طرفداران کتاب زمان زیادی از روز خود را در این محیط‌ها مشغول خواندن هستند. اما کسانی که اهل کتاب نیستند، نمی‌فهمند چه چیزی خوانندگان را وادار به خواندن کتاب می‌کند.

 

خواندن بسیار اهمیت دارد

خواندن بسیار اهمیت دارد و به شما در موارد زیر کمک می‌کند؛

  • کمک می‌کند طرز تفکر و دیدگاه خود را توسعه دهید
  • به شما دانش بی‌پایان در مورد موضوعات مختلف (بسته به آنچه دوست دارید و انتخاب می‌کنید) می‌دهد
  • افق دید شما را گسترش می‌دهد
  • خواندن به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بیاموزید
  • مهارت‌های درک خود را افزایش دهید
  • جهان و مردم آن را بهتر درک کنید
  • واژگان شما را به طور قابل توجهی گسترش می‌دهد
  • مهارت‌های تفکر، بهبود تمرکز و همچنین تفکر انتقادی را بهبود می بخشد
  • و-به طور خلاصه، خواندن می‌تواند به افزایش آگاهی و هوش شما منجر شود.

اگرچه خواندن سرگرم کننده به نظر می‌رسد اما می‌تواند به بدن و ذهن شما کمک کند، بدون اینکه متوجه شوید چه اتفاقی می‌افتد. کتاب خواندن فقط برای افزایش دانش و آگاهی نیست. برای کسانی که از خواندن کتاب لذت نمی‌برند ممکن است شنیدن برخی از مزایای آن، نظرشان را تغییر دهد.

 

چرا خواندن کتاب مهم است؟


بر خلاف هر چیز دیگری در این جهان کلمات نوشته‌شده توانایی منحصر به فردی در نگهداری و انتقال دانش، داستان‌ها، تجربه، افکار و حتی احساسات دارند. برای همین بی‌دلیل نیست که بر اهمیت نوشتن و خواندن کتاب بسیار تاکید می‌شود. دوستی با کتاب‌ها شما را به فرد بهتری تبدیل می‌کند. کتاب‌ها در اوقات نامساعد در کنار شما خواهند بود و ارزش مثبتی برای زندگی‌تان به ارمغان می‌آورند.

همه‌چیز از سطح بنیادی مدرسه شروع می‌شود. جایی که معلمان ذهن جوان را به کتاب‌هایی هدایت می‌کنند که اصول اولیه آن‌ها مانند حروف الفبا، اصوات بی‌نظیر و ترتیب حروف را به آ‌ن‌ها آموزش می‌دهد. مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد که کلمات را بخوانید و جملات کامل را حک کنید. بعد از مدتی با جادوی زمان همه‌چیز از خواندن پوستر گرفته تا ادبیات پیچیده را می‌فهمید.

 

8 فایده مهم کتاب خواندن


1-تحریک ذهن و ورزش آن

اگر بدانید که به دنبال چه سبک و محتوایی هستید خواندن کتاب نه تنها بسیار سرگرم کننده است بلکه سبب سلامت روانی شما می‌شود، تیزبینی و مهارت تفکر تحلیلی را حفظ می‌کند. با تمرکز روی کلمات، جریان مغز تحریک می‌شود و عملکردهای شناختی بهبود می‌یابند. به همین دلیل تشویق کودکان و دانش آموزان به مطالعه بیشتر بسیار مفید است.

خواندن منظم فقط به تفکر انتقادی شما کمک نمی‌کند، بلکه عملکرد مغز را نیز بهبود می‌بخشد. در نظر بگیرید چه اتفاقی می‌افتد اگر هر روز روی عضله‌ای کار کنید، این عضله رشد کرده و بسیار قوی‌تر از قبل می‌شود و باعث بهبود دامنه حرکتی، استقامت و سایر توانایی‌های شما می‌شود. خواندن کتاب نیز دقیقا همین کار را با مغز شما می‌کند. اهمیت خواندن و سایر تمرینات ذهنی برای جلوگیری یا تأخیر در زوال عقل اثبات شده است.

2-گسترش دانش و دایره لغات

هنگامی که مشغول مطالعه کتاب هستید ممکن است با چند کلمه روبرو شوید که برای شما ناآشنا باشد یا معنای آن را ندانید. این سردرگمی شما را ترغیب می‌کند به جستجوی کلمه و کشف معنای آن بپردازید. استفاده از فرهنگ‌های لغت الکترونیکی می‌تواند برای درک این کلمه جدید که ممکن است تشخیص ندهید مفید باشد

کلمات و عبارات وقتی که هر روز داستان یا مطلب تازه‌ای می‌خوانید مغز را با واژگان جدیدی آشنا می‌کنید که شاید هرگز بدون خواندن آن‌ها را فرا نمی‌گرفتید این مسئله توسط مطالعاتی که در دانشگاه اورگان صورت گرفته است، ثابت شده است.

3-ارتقای ارتباطات

از آن‌جا که کتاب‌ها دایره لغات ما را افزایش می‌دهند، مهارت های ارتباطی ما را نیز ارتقا می‌دهند. مطالعه کردن مهارت‌های زبانی و میزان تسلط بر آن‌ها را افزایش می‌دهد و این امکان را می‌دهد که افکار و عقاید خود را بهتر بیان کنیم.

4-کاهش استرس

استرس می تواند به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد و کیفیت آن را کاهش دهد. علاوه بر این، استرس طولانی مدت حتی می تواند برای سلامت کلی مضر باشد، مطالعه می تواند به شما در کاهش سطح استرس کمک کند. وقتی سعی می‌کنید روی آنچه می خوانید متمرکز شوید و خود را در یک داستان غرق کنید، ذهن خود را از اضطراب دور می‌کند، آرام می‌شوید و حتی فشار خون کاهش می‌یابد. کتاب‌های داستانی و غیر داستانی هر دو در حل این مسئله بسیار کاربردی هستند.

5-توانایی نوشتن بهتر

کتاب‌ها می‌توانند به خواننده کمک کنند تا در جنبه‌های دیگر نیز پیشرفت کند. روش‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آن‌ها کتاب‌ها می‌توانند به خواننده کمک کنند تا نویسنده بهتری شود. شما به راحتی می‌توانید راهنمای نوشتن ونکات را بخوانید.خواندن کتاب نحوه استفاده درست از واژگان هنگام نوشتن را به شما می‌آموزد و تعیین می‌کند چه چیزی برای داستان مناسب است و از چه مواردی باید جلوگیری شود.

6-تقویت تخیل

خواندن و شنیدن داستان‌ها شما را مجبور به استفاده از تخیل خود می‌کند- شما باید مکان‌ها و شخصیت‌هایی که در ذهن خود دارید را به تصویر بکشید. هرچه بیشتر بخوانید، در جهان و حوادث خیالی داستان‌ها بیشتر غرق می‌شوید، که این به ویژه برای ذهن کودکان در حال رشد بسیار حیاتی است.

7-افزایش انگیزه

کتاب‌ها قدرت این را دارند تا برای انسان‌ها با گفتن داستان‌های الهام بخش ایجاد انگیزه کنند. قهرمانان داستان‌ها خیالی باشند یا واقعی ما را تشویق می کنند که هرگز تسلیم نشویم ، به جلو حرکت کنیم و مثبت بمانیم.

8-کمک به کاهش افسردگی

خواندن ، به ویژه مطالعه کتاب‌های خودیاری، می‌تواند از بروز افسردگی جلوگیری کند. درست مثل کاهش سطح استرس ، خواندن بخشی از مغز را که با افسردگی نیز سر و کار دارد تحریک می کند. رمان ها، داستان‌های کوتاه، مقالات مجله‌ها و کتاب‌های غیر داستانی نیز می توانند به کاهش این گرایش‌ها کمک کنند.

 

مطالب مرتبط

سفر پرماجرا

«سفر پرماجرا» نقد می‌شود

SAADpub

مروری بر حضور «صاد» در جایزه شهید اندرزگو

لاکپشت پرنده

سه نشان لاک‌پشت پرنده

الهام سیدحسینی

نویسندگی از یک برنامه تلویزیونی شروع شد: گفتگو با الهام سید حسینی نویسنده کتاب زندانبان

پادکست آبی عمیق

پادکست آبی عمیق: قسمت سوم تقدیم به امام علی (ع)

b6e87fedaaa2c45-c12d59cde7-c0592193c08a8

نویسنده کتاب قدیس دیوانه: نوشتن یک گلبول اضافه در خون من است

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

هفت − 4 =

مطالب مرتبط

سفر پرماجرا

«سفر پرماجرا» نقد می‌شود

SAADpub

مروری بر حضور «صاد» در جایزه شهید اندرزگو

لاکپشت پرنده

سه نشان لاک‌پشت پرنده

الهام سیدحسینی

نویسندگی از یک برنامه تلویزیونی شروع شد: گفتگو با الهام سید حسینی نویسنده کتاب زندانبان

پادکست آبی عمیق

پادکست آبی عمیق: قسمت سوم تقدیم به امام علی (ع)

b6e87fedaaa2c45-c12d59cde7-c0592193c08a8

نویسنده کتاب قدیس دیوانه: نوشتن یک گلبول اضافه در خون من است