رد کردن و رفتن به محتوا

سبد خرید شما خالی است.

چگونه داستان کوتاه بنویسیم؟(تعریف، تاریخچه و ویژگی‌های آن)

(زمان مطالعه: 4 دقیقه)

در این مقاله‌ به‌طور مختصر خواهیم آموخت «چگونه داستان کوتاه بنویسیم؟»؛

در مقایسه با رمان، داستان کوتاه اغلب به عنوان یک شکل هنری نادیده گرفته می‌شود، اما این آثار داستانی منفرد شایسته نگاه دقیق‌تر هستند. داستان‌های کوتاه، همه شخصیت‌های جذاب‌، درام و زبان توصیفی داستان‌های عالی را به خوانندگان ارائه می‌دهد، اما در یک بسته بندی کاملاً جمع و جور. 

داستان کوتاه

داستان کوتاه چیست؟

داستان کوتاه نثری است که می‌تواند در یک نشست – معمولاً بین 20 دقیقه تا یک ساعت – خوانده شود. متوسط کلماتی که در داستان کوتاه وجود دارد بین 1000 تا 7500 کلمه است. 

 تاریخچه داستان کوتاه

داستان سرایی کوتاه را می‌توان در افسانه‌های باستانی‌، اساطیر‌، فرهنگ‌های عامیانه و افسانه‌های یافت شده جوامع گوناگون در سراسر جهان جستجو کرد. برخی از این داستان‌ها به صورت نوشتاری وجود داشته اند‌، اما بسیاری از آن‌ها از طریق سنت‌های شفاهی منتقل شده‌اند. 

تا اوایل قرن نوزدهم بود که مجموعه‌ داستان‌های کوتاه توسط نویسندگان منفرد به طور مرتب چاپ می‌شدند. ابتدا، انتشار داستان‌های افسانه‌ای برادران گریم، سپس داستان‌های گوتیک ادگار آلن پو و سرانجام، داستان‌هایی از آنتون چخوف، که اغلب به عنوان بنیانگذار داستان کوتاه مدرن شناخته می‌شوند. محبوبیت داستان کوتاه همراه با موج مجلات چاپی افزایش یافت. 

سردبیر روزنامه‌ها و مجله‌ها به عنوان سرگرمی شروع به انتشار داستان کردند و تقاضای روایت‌های کوتاه در میان مردم بالارفت و جذابیت گسترده‌ای نسبت به داستان‌های کوتاه ایجاد شد. در اوایل دهه 1900، ماهنامه آتلانتیك، نیویوركر و مجله هارپرز برای پرداختن به داستان‌های كوتاهی كه فنون ادبی بیشتری را نشان می‌داد، پول زیادی می پرداختند. آن دوران طلایی انتشار  داستان کوتاه را همانطور که امروز می‌شناسیم پدید آورد. 

داستان‌نویسی

 

چگونه داستان کوتاه بنویسیم؟ برای یادگیری اصول نوشتن داستان کوتاه ابتدا باید انواع داستان کوتاه و عناصر آن را بشناسیم؛

انواع مختلف داستان کوتاه کدامند؟

داستان‌های کوتاه در انواع مختلف دسته بندی می شوند: 

اکشن، ماجراجویی، بیوگرافی، کمدی، جنایی، کارآگاهی، درام، افسانه، خیال، تاریخ، وحشت، راز، فلسفه، سیاست، عاشقانه، هجو، داستان علمی، تراژدی و وسترن، ماورالطبیعه. 

برای آشنایی بیشتر با انواع سبک و ژانر کتاب‌ها مقاله‌ای تحت عنوان «هر آنچه که باید درباره کتاب، ژانر و سبک آن بدانید» را مطالعه کنید.

 

عناصر داستان کوتاه

 چهار عنصر وجود دارد که واقعاً یک داستان را برجسته می‌کند: شخصیت، طرح، صحنه و تنش. متعادل سازی این عناصر اولین قدم برای شگفت انگیز کردن داستان کوتاه شماست. 

شخصیت

شخصیت به شخصی یا گاهی به حیوانی گفته می‌شود که در عمل یک داستان کوتاه یا یک اثر ادبی شرکت می‌کند. 

صحنه

صحنه داستان کوتاه زمان و مکانی است که داستان در آن اتفاق می‌افتد. نویسندگان غالباً از توصیف مناظر، ساختمان‌ها، فصول یا آب و هوا استفاده می‌کنند تا احساس خوبی در صحنه ایجاد کنند. 

طرح

یک طرح مجموعه‌ای از وقایع و کنش‌های شخصیت است که مربوط به درگیری مرکزی است.

تعارض

درگیری کشمکش بین دو نفر در روند داستان است. شخصیت اصلی معمولاً در یک طرف درگیری قرار دارد. در طرف دیگر، شخصیت اصلی ممکن است علیه یک شخصیت مهم دیگر، علیه نیروهای طبیعت، علیه جامعه یا حتی علیه چیزی در درون خودش (احساسات، عواطف، بیماری‌ها) مبارزه کند. 

تم

موضوع، ایده اصلی یا اعتقاد به یک داستان کوتاه است.

 

برای آشنایی با ویژگی‌های یک کتاب خوب می‌توانید مقاله‌ای با عنوان «ویژگی‌های یک کتاب خوب چیست؟ (10 ویژگی یک کتاب خوب)» را مطالعه کنید.

چگونه داستان کوتاه بنویسیم؟

برخی از مردم معتقدند که نوشتن داستان کوتاه ساده‌تر از رمان است زیرا کوتاهتر است، در صورتی که اینگونه نیست. همه ما سبک نوشتاری منحصر به فردی داریم و نقاط قوت و ضعف ما در زمینه‌های مختلف سبک‌ها و ژانرهای نوشتاری نهفته است. بنابراین، نوشتن داستان کوتاه برای برخی از افراد ممکن است آسان‌تر باشد در حالی که برای دیگران دشوارتر است. با این حال، فقط به این دلیل که کوتاه‌تر از یک رمان است‌، به این معنی نیست که نوشتن آن لزوما آسان‌تر است. 

 

برای آگاهی از نوشتن داستان می‌توانید مقاله‌ای با عنوان «چگونه یک کتاب داستانی بنویسیم؟» را مطالعه کنید.

1-بلافاصله وارد کشمکش شوید.

طول داستان‌های کوتاه معمولاً تا حدود 7500 کلمه است. بعضی اوقات ممکن است طولانی‌تر از آن باشند (مثلاً 10 هزار کلمه) و گاهی اوقات بسیار کوتاه تر (مثلاً 2000 کلمه) در کل اما کلمات در یک داستان کوتاه محدود هستند، بنابراین بلافاصله وارد موضوع شوید. 

قدیس دیوانه

 

2- به همه‌چیز هدف بدهید.

هر کاری که قهرمان شما انجام می‌دهد باید طرح را پیش ببرد. داستان‌های کوتاه می‌توانند زیر شاخه‌های فرعی داشته باشند‌، اما همه‌ی آن‌ها در نهایت در طرح اصلی داستان جای می‌گیرند. 

کوآلای خاکستری

3-فقط موارد مهم را به اشتراک بگذارید.

توصیف داستان مفید است، اما دقت داشته باشید که مقدار مناسب را قرار دهید. آنچه مهم است را در داستان جای دهید و آنچه را که مهم نیست بیرون بیاورید. 

 

ها؛ داستان‌های مینیمال

 

4-داستان را کوتاه و ساده پیش ببرید.

خوانندگان را از کلمه اول تا آخرین کلمه رها نکنید. داستان را کوتاه، شیرین و ساده، در عین حال پر عمل نگه دارید. 

 

واگن مخصوص

 

5-گفتگو باید داستان شما را زنده کند.

وقت زیادی را صرف تنظیم صحنه‌ها نکنید زیرا یک داستان کوتاه باید به نتیجه نسبتاً سریع برسد. گفتگوی خوب می‌تواند شخصیت‌ها و داستان را زنده کند. هنگام قرار دادن شخصیت‌ها در یک صحنه، به آنها کاری بدهید اما سپس برای پیشبرد داستان و ایجاد تعارض، روی گفتگو تمرکز کنید. هیچ راهی بهتر از گفتگوی محکم برای ساختن درام وجود ندارد. 

 

آماده ترور باش

6-به خواننده کسی را بدهید تا ریشه‌یابی کند.

بازهم، هر داستانی به یک قهرمان داستان احتیاج دارد. ترفند این است که خواننده را به آن شخصیت جذب کنید. در اینجا چند روش برای تقویت ارتباط بین قهرمان داستان و خواننده وجود دارد: 

به شخصیت اصلی خود اشتیاق بدهید. به شخصیت خود قاطعیت و یک نقطه ضعف بدهید، نقطه ضعفی که فقط با خواننده مشترک است. نگاهی اجمالی به روان شخصیت شما روش خوب دیگری است، این باعث می‌شود شخصیت شما واقعی احساس شود و در ادامه خواننده بتواند آن  را ترسیم کند. 

تکل مازیار زارع زیرپای کریم انصاری‌فرد

 

7-یک دیدگاه قوی داشته باشید.

از ابتدا بدانید که با داستان کوتاه خود می‌خواهید چه بگویید. از خود بپرسید: می‌خواهید مردم هنگام خواندن داستان شما چه احساسی داشته باشند یا چه فكری كنند؟ اطمینان حاصل کنید که این دیدگاه در طول داستان به وضوح منعکس شده است. 

 

خواب‌های سفید

 

8-عناصر تجربی

داستان‌های کوتاه لزوماً نباید به تکنیک‌های سنتی داستان سرایی پایبند باشند، این بدین معنا است که شما می‌توانید با قراردادهای خاص احساس راحتی کنید. 

 

رد پاهای روی آب

 

9-شروع قوی داشته باشید.

به دلیل محدودیت‌ها‌ی قالب داستان کوتاه، فضای زیادی برای نمایش نخواهید داشت. این شما را مستقیماً به صحنه مهم مورد نظرتان می‌رساند. 

 

منابع: britannica /masterclass

 

مطالب مرتبط

سفر پرماجرا

«سفر پرماجرا» نقد می‌شود

SAADpub

مروری بر حضور «صاد» در جایزه شهید اندرزگو

لاکپشت پرنده

سه نشان لاک‌پشت پرنده

الهام سیدحسینی

نویسندگی از یک برنامه تلویزیونی شروع شد: گفتگو با الهام سید حسینی نویسنده کتاب زندانبان

پادکست آبی عمیق

پادکست آبی عمیق: قسمت سوم تقدیم به امام علی (ع)

b6e87fedaaa2c45-c12d59cde7-c0592193c08a8

نویسنده کتاب قدیس دیوانه: نوشتن یک گلبول اضافه در خون من است

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

بیست − 12 =

مطالب مرتبط

سفر پرماجرا

«سفر پرماجرا» نقد می‌شود

SAADpub

مروری بر حضور «صاد» در جایزه شهید اندرزگو

لاکپشت پرنده

سه نشان لاک‌پشت پرنده

الهام سیدحسینی

نویسندگی از یک برنامه تلویزیونی شروع شد: گفتگو با الهام سید حسینی نویسنده کتاب زندانبان

پادکست آبی عمیق

پادکست آبی عمیق: قسمت سوم تقدیم به امام علی (ع)

b6e87fedaaa2c45-c12d59cde7-c0592193c08a8

نویسنده کتاب قدیس دیوانه: نوشتن یک گلبول اضافه در خون من است

Click outside to hide the compare bar
Compare
0
رفتن به بالای صفحه