رد کردن و رفتن به محتوا

سبد خرید شما خالی است.

ژانر وحشت؛ خواندن کتاب یا دیدن فیلم؟

(زمان مطالعه: 4 دقیقه)

ژانر وحشت؛ خواندن کتاب یا دیدن فیلم؟ در این مقاله به‌طور مختصر به آن پاسخ خواهیم داد. ادبیات می‌تواند یک تجربه هنری زیبا و متحرک باشد. نویسندگان ماهر می‌توانند ما را با سناریوها و احساساتی روبرو کنند که ممکن است هرگز در زندگی واقعی با آن‌ها روبرو نشویم و درک ما را از جهان و هم‌نوعان گسترش دهند.

کتابها

چه چیزی باعث جذابیت رمان‌های ترسناک شده است؟

  • تمرکز اصلی یک رمان ترسناک ایجاد احساس ترس در خواننده از طریق تصاویر، مضامین و موقعیت‌های ترسناک است. در ژانر وحشت، داستان و شخصیت‌ها به اندازه روحیه و جو مهم هستند. 
  • مردم داستان‌های ترسناک می‌خوانند زیرا از ترسیدن. هیجانات آن لذت می‌برند. 
  • ژانر وحشت، ژانری است که به دلیل ترساندن و تحریک ما در بزرگترین ترس‌هایی که داریم بسیار جذاب است. بدن انسان دارای هورمون‌هایی است که به عنوان واکنشی در برابر ترس، آزاد می‌شوند و با این ترس مقابله میکنند.
  • لوب پیشانی شما می تواند بدنتان را متقاعد کند که از نظر جسمی خوب هستید و پاسخی شبیه به لذت نسبت به وحشت را فعال می‌کند. کتاب‌های ژانر وحشت همچنین سبب ایجاد خلاقیت در انسان می‌شوند چرا که به ما اجازه می‌دهد تا در قسمت ناشناخته ذهن خود فرو برویم. 
  • افرادی که علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های ژانر وحشت هستند بسیار برون‌گرا هستند و با خواندن این کتاب‌ها در معرض تجربیات جدیدی قرار می‌گیرند. درک احساسات یک شخصیت در صفحه‌ای از کتاب، حتی اگر ترس باشد، به ما کمک می کند تا با شخصیت‌های کتاب ارتباط برقرار کنیم.

 

همسایه بغلی؛ هیولای مردابِ گل‌ختمی

 

ژانر وحشت؛ خواندن کتاب یا دیدن فیلم؟ در ادامه با مزایای خواندن داستان ترسناک آشنا خواهید شد؛

وقتی داستان ترسناک می‌خوانیم چه اتفاقی می‌افتد؟

1. فرجام خواهی جهانی

قبل از اینکه بدانیم وقتی داستان ترسناک می‌خوانیم دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد، باید این را در نظر داشته باشیم که همه انسان‌ها حداقل یک ترس دارند. یعنی جذابیت جهانی خاصی برای ترس وجود دارد. ممکن است از دلقک‌ها یا ارتفاعات، تاریکی یا تنها بودن، فضاهای بسته یا عنکبوت‌ها بترسید. اما این را بدانید که نویسندگان ژانر وحشت همه‌ی ترس‌های شما را می‌دانند و برای هریک از ترس‌های ما کتاب‌های زیاد وجود دارد.

نفرین پنگوئنینه

2. کنترل

یکی از دلایلی که افراد علاقه‌ی زیادی به خواندن داستان‌های ترسناک دارند، اعمال کنترل بر ترس‌هایشان است. در داستان‌های ترسناک، کابوس‌های ما به شکلی زنده می‌شوند که می‌توانیم آن را کنترل کنیم. در مورد چیزهایی که ما را در زندگی واقعی می‌ترسانند، معمولاً نمی‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم. اما هنگام خواندن درباره آن‌ها، می‌توانیم کتاب را ببندیم یا صفحه را ورق بزنیم تا حداقل سطح کنترل را نشان دهیم.

کتاب سلام همسایه؛خرت و پرت‌های گمشده

3. عبور از ترس‌ها

خواندن مطلبی که باعث ترس ما می‌شود به ما این امکان را می‌دهد که درباره ترس‌های خود فکر کنیم. و اینکه چرا آن‌ها ما را می‌ترسانند. ما می‌توانیم ترس‌های خود را – با لگد و فریاد – از آن کمد تاریک بیرون بیاوریم و آن‌ها را در نور روز بررسی کنیم. خواندن درباره موضوعی که بیشتر شما را می‌ترساند ممکن است به شما اجازه دهد این ترس را بپذیرید و از کنار آن عبور کنید.  

 

همسایه بغلی؛ یک شب شوم برای بچه‌قلدرها

تاریخچه کتاب‌های ترسناک

  • ژانر وحشت در ادبیات به یونان و روم باستان برمی گردد. جایی که کتاب‌های ترسناک به بررسی مضامین مربوط به مرگ، شیاطین، ارواح شیطانی و زندگی پس از مرگ می‌پرداختند. به عنوان مثال می‌توان به فاجعه یونان باستان هیپولیتوس توسط اوریپیدس اشاره کرد. داستانی هولناک درباره اینکه چگونه حسادت و عدم همدلی می‌تواند منجر به تراژدی شود. 
  • رمان گوتیک، ژانری از وحشت که به طور خاص بر مرگ متمرکز است و از قرن هجدهم شروع شد. 
  • ادبیات ترسناک در قرن نوزدهم و بیستم اغلب به داستان‌هایی متمرکز بر ایده‌های غیبی پرداختند.
  • رمان‌های ترسناک مدرن ژانر را گسترش داده‌اند و شامل عناصر جدید و مضامین معاصر، مانند قاتلان زنجیره‌ای و داستان‌های ناخوشایند هستند.

شکوفایی؛ کتاب اول براندازی

ژانر وحشت؛ خواندن کتاب یا دیدن فیلم؟ در ادامه با زیرمجموعه‌های ژانر وحشت آشنا می‌شوید؛

ژانر ترسناک چندین زیر ژانر دارد:

گوتیک: این ژانر به به طور خاص بر مرگ تمرکز دارد.

ماورالطبیعه: شامل داستان‌های ارواح یا حوادث ترسناک ماوراالطبیعه که  توضیح علمی برای آن‌ها وجود ندارد.

خیالی:رمان‌های ترسناک که عناصر تاریک خیال را با هم ترکیب می‌کنند.

بقا: در این ژانر  شخصیت اصلی شکار می‌شود و سعی دارد در شرایط خود زنده بماند.

ترسناک علمی تخیلی:رمان‌های ترسناک که عناصر داستان علمی تخیلی را در هم می‌آمیزند.

 

ژانر وحشت؛ خواندن کتاب یا دیدن فیلم؟ 8 نکته آموزشی برای نوشتن داستان ترسناک آماده کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید. این نکات به شما برای نوشتن این ژانر کمک خواهد کرد. 

8 نکته برای نوشتن داستان ترسناک

چه اولین تلاش شما برای نوشتن داستان ترسناک باشد، چه اینکه می‌خواهید مهارت‌های خود را ارتقا دهید، چند نکته وجود دارد که باید هنگام نوشتن در ذهن داشته باشید.

1-ایده‌های زندگی واقعی و تجربیات خود را به تصویر بکشید. به خاطرات کودکی خود برگردید و مواردی را به یاد بیاورید که در گذشته شما را می ترساندند، سعی کنید از آن‌ها ایده بگیرید و در داستان خود به کار گیرید.

2-ابتدا عنوان کتاب را بنویسید. عناوین راه‌های بسیار خوبی برای دستیابی سریع به ایده‌های مختلف هستند که می توان آن‌ها را به یک داستان کامل تبدیل کرد. 

3-ابتدا پایان را بنویسید. ممکن است همیشه ممکن نباشد، اما به محض شروع به نوشتن، فریب دادن افراد از همان ابتدای داستان آسان‌تر می شود و توجه آن‌ها را به طرز ماهرانه‌ای از آنچه که فکر می کنید پایان آن خواهد بود  هدایت می کند. 

4-با جذب مفاهیم داستانی از نویسندگان دیگر، می توانید ایدههای زیادی ایجاد کنید. برای بهبود کیفیت نوشتن ، فیلم‌های ترسناک تماشا کنید و کتاب‌های ترسناک دیگری بخوانید. یک نویسنده ترسناک که تحسینش می‌کنید را پیدا کنید و مجموعه کارهای او را مطالعه کنید.

5-خواننده را به رویدادهای پیش رو ترغیب کنید و آنها را مجبور کنید که به خواندن ادامه دهند تا ببینند چه اتفاقی می افتد.

6-جزئیاتی را وارد کنید که به طور هدفمند خواننده را گمراه کرده و از پیش بینی نتیجه آن جلوگیری می‌کند.

7-برای تنظیم لحن ،اول با یک فصل تکان دهنده شروع کنید و به سرعت داستان، چه کسی، چه زمانی و کجا را معرفی کنید. به موقع بازی کردن با عناصر کلیدی اجازه می‌دهد تا بقیه طرح‌ها آشکار شوند.

 

منبع: theweek/ bookstr

 

مطالب مرتبط

سفر پرماجرا

«سفر پرماجرا» نقد می‌شود

SAADpub

مروری بر حضور «صاد» در جایزه شهید اندرزگو

لاکپشت پرنده

سه نشان لاک‌پشت پرنده

الهام سیدحسینی

نویسندگی از یک برنامه تلویزیونی شروع شد: گفتگو با الهام سید حسینی نویسنده کتاب زندانبان

پادکست آبی عمیق

پادکست آبی عمیق: قسمت سوم تقدیم به امام علی (ع)

b6e87fedaaa2c45-c12d59cde7-c0592193c08a8

نویسنده کتاب قدیس دیوانه: نوشتن یک گلبول اضافه در خون من است

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

هفت + هفده =

مطالب مرتبط

سفر پرماجرا

«سفر پرماجرا» نقد می‌شود

SAADpub

مروری بر حضور «صاد» در جایزه شهید اندرزگو

لاکپشت پرنده

سه نشان لاک‌پشت پرنده

الهام سیدحسینی

نویسندگی از یک برنامه تلویزیونی شروع شد: گفتگو با الهام سید حسینی نویسنده کتاب زندانبان

پادکست آبی عمیق

پادکست آبی عمیق: قسمت سوم تقدیم به امام علی (ع)

b6e87fedaaa2c45-c12d59cde7-c0592193c08a8

نویسنده کتاب قدیس دیوانه: نوشتن یک گلبول اضافه در خون من است

Click outside to hide the compare bar
Compare
0
رفتن به بالای صفحه