کتاب‌های تاریخی چه ویژگی‌هایی دارند؟

(زمان مطالعه: 4 دقیقه)

در این مقاله با پاسخ سوال «کتاب‌های تاریخی چه ویژگی‌هایی دارند؟» آشنا می‌شوید؛

داستان تاریخی نوعی داستان یا ادبیات است که مبتنی بر وقایع تاریخی و زندگی واقعی در زمان و مکان تاریخی تنظیم شده است. با این حال، برخی از شخصیت‌ها ممکن است هرگز وجود واقعی نداشته باشند و عملکرد آن‌ها از نظر تاریخی ناچیز است، اما ممکن است برای بیان یک داستان بهتر در آن گنجانده شود.

 

تعریف رمان تاریخی


رمان تاریخی، رمانی است که دوره‌ای از تاریخ خود را تعیین می‌کند و تلاش می‌کند روح، آداب و شرایط اجتماعی دوران گذشته را با جزئیات واقعی و وفاداری‌ها (که در برخی موارد فقط وفاداری آشکار است) به واقعیت تاریخی منتقل کند.

ویژگی اصلی رمان‌های تاریخی، ایجاد یک فضای تاریخی واقع‌گرایانه است. داستان‌های تاریخی مانند دیگر ژانرهای داستانی به حس اصیل مکان متکی هستند عموما در یک دوره زمانی در گذشته تنظیم می‌شوند، دوره‌ای که نویسنده در آن زندگی نکرده است. صحنه‌های یک رمان تاریخی با تصویرگری دقیق و واقعی از جغرافیا، فرهنگ، جامعه و آداب و رسوم این مکان زنده می‌شود.

شخصیت‌های معتبر


شخصیت‌های اصلی رمان‌های تاریخی معمولاً خیالی هستند، اما شخصیت‌های فرعی ممکن است شخصیت‌های تاریخی واقعی باشند.گرچه شخصیت‌های اصلی ممکن است نقشی اساسی در روایت رمان نداشته باشند، اما آن‌ها معمولاً از تنظیمات و رویدادهای اطراف اهمیت بیشتری دارند.شخصیت باید ایده ها، نظرات، رفتارها، ارزش‌ها و عادات دوره زمانی انتخاب شده رمان را به درستی به تصویر بکشد.

درک فرهنگی


درک فرهنگی شامل آگاهی و حساسیت به جهان بینی آن دوره و همچنین تصویری منصفانه از دیدگاه‌های واگرا است. طرح یک رمان داستانی تاریخی نه تنها می‌تواند منعکس کننده مسائل و نگرانی‌های دوره زمانی باشد، بلکه می‌تواند موضوعات خاص را نیز به طور عمیق بررسی کند.

تاریخچه داستان‌های تاریخی


داستان‌های تاریخی که آن را در ادبیات معاصر غرب می‌شناسیم به اوایل قرن نوزدهم برمی‌گردد.

کتاب‌های تاریخی چه ویژگی‌هایی دارند؟ در ادامه با ویژگی‌های یک داستان تاریخی آشنا می‌شوید:

ویژگی‌های یک داستان تاریخی

  • آمیزه‌ای از وقایع واقعی و خیالی است.
  • وقایع مهم تاریخی از نظر تاریخی دقیق هستند، اما وقایع جزئی یا شخصیت‌ها ممکن است اضافه یا اصلاح شوند.
  • از نوشتار توصیفی استفاده می‌کند که شخصیت ها را جذاب می‌کند و شناسایی آن‌ها آسان است.
  • طرح جذاب که نوعی تعلیق ایجاد می کند.
  • رمان‌های تاریخی عموما به این دلیل نوشته می‌شوند که خواننده را در گذشته قرار دهند و به آن‌ها اجازه دهند تا آنچه را که اتفاق افتاده است را تجربه کنند.
  • طرح داستان‌های تاریخی منطقی است و یک راه حل دارد.
  • ساختار تاریخی معتبر که لحن داستان را تعیین می‌کند.
  • کتاب تاریخی در یک مکان واقعی و یک دوره زمانی مشخص از تاریخ است که خواننده می‌خواهد درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کند.

 

عناصر داستانی‌ کتاب‌های تاریخی


به طور کلی نویسندگان داستان باید به هفت عنصر مهم بپردازند: شخصیت، گفتگو، صحنه، موضوع، طرح، درگیری و جهان سازی.

شخصیت‌ها


شخصیت‌ها می‌توانند از افراد واقعی یا خیالی ساخته شوند، با این حال، آن‌ها معمولاً متناسب با دوره زمانی عمل می‌کنند. به عنوان مثال، یک برده در زمان جنگ داخلی بسیار متفاوت از یک سرباز کنفدراسیون رفتار می‌کند. هدف نویسنده این است که این شخصیت‌های گذشته را در معرض دید خواننده قرار دهد.

دیالوگ


نویسنده باید برخی از واژگان و ساختار دستوری عمومی را از دوره زمانی خاص معرفی کند، اما آن‌ها باید در درجه اول با کلمات و عباراتی که خواننده با آن‌ها آشنا است، شروع کنند. ساختار بندی شاید یکی از مهم‌ترین عناصر هر داستان تاریخی باشد. نویسنده باید خواننده را بلافاصله در دوره تاریخی مورد نظرش قرار دهد.

مضمون


مضمون یک رمان برای دوره زمانی مهم است. مضامین باید در متن قرار گیرد. به عنوان مثال وفاداری ممکن است معنای کاملاً متفاوتی در طول سلسله مراتب تاریخی داشته باشد.

طرح


عنصر بعدی طرح است که باید با دوره زمانی مطابقت داشته باشد. به طور معمول وقایع تاریخی که در بازه زمانی مورد نظر رخ داده‌اند طرح را شکل می دهد.

کشمکش و درگیری


درگیری که برای داشتن هر داستان خوبی حیاتی است، خود شخصیت‌ها یا حتی گروهی از افراد را درگیر می‌کند.

نقطه‌نظر داستان


اغلب روایت سوم شخص است.

سبک داستان


نویسنده معمولاً از پیشگویی یا سرنخ‌هایی برای تحریک کنجکاوی خواننده / شنونده استفاده می‌کند. برخی از وقایع شامل رویدادهای تاریخی، گفتگو، افکار دوره ای دقیق است، اما همه اطلاعات معتبر نیستند.شخصیت‌ها و گفتگوها در صورت ساخته شدن باید با جنبه‌های تاریخی متناسب باشد.داستان باید با جزئیات قابل توجهی روایت شود تا خواننده / شنونده را در محیط تاریخی قرار دهد.

کتاب‌های تاریخی چه ویژگی‌هایی دارند؟ در ادامه 6 نکته برای نوشتن داستان‌های تاریخی می‌آموزید که بهتر است آن‌ها را در آثارتان رعایت کنید:

6 نکته برای نوشتن داستان‌های تاریخی


1-اگر به نوشتن داستان‌های تاریخی علاقه دارید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، 15 دقیقه را صرف نوشتن در دفترچه یادداشت خود در مورد یک دوره یا یک رویداد تاریخی کنید که می‌خواهید در داستان ارائه دهید.به هر فرضی که در مورد این دوره دارید، به تصویر کشیدن فرهنگی از آن در کتاب‌ها و فیلم‌های دیگر و آنچه به طور خاص شما را در این لحظه از تاریخ مورد علاقه قرار می‌دهد، توجه کنید.

2-راهی جالب برای بازه زمانی پیدا کنید. استفاده از یک دوره زمانی تاریخی را به عنوان پس زمینه و قرار دادن شخصیت ها و وقایع خیالی در آن جهان در نظر بگیرید یا یک واقعه تاریخی را انتخاب کنید و شخصیت‌های خیالی ایجاد کنید که آن را تجربه کرده‌اند و زندگی آن‌ها تحت تأثیر آن قرار گرفته است.

3-تحقیق کنید.علاوه بر به دست آوردن حقایق تاریخی، جزئیات كوچكتر نیز مهم هستند.

4-جهانی را بسازید.جهان سازی کتاب‌های داستانی تاریخی را معتبرتر می‌کند و دلیلی برای ادامه بازگشت به خوانندگان می‌دهد. جزئیات مربوط به دنیایی که داستان شما در آن اتفاق می‌افتد را اضافه کنید تا به خوانندگان زمینه تاریخی داده شود و این جزئیات عجیب و غریب را با جزئیات آشنا متعادل کنید. با این حال، اطلاعات را فقط برای افزودن اضافه نکنید؛ اطمینان حاصل کنید که هر قسمت از جهان سازی شما داستان را پیش می‌برد.

5-در گفتگو گرفتار نشوید.ادوار مختلف تاریخی از نظر واژگان و ساختارهای دستوری متفاوت هستند. برای تقویت موقعیت تاریخی، کلمات و عبارات گاه به گاه را در آن بگنجانید، اما موارد زیادی را در آن نگنجید که خواندن رمان دشوار شود.

6-شخصیت‌های خیالی اضافه کنید. حتی اگر در مورد وقایع واقعی می‌نویسید، می‌توانید از خلاقیت خود نیز استفاده کنید. معرفی شخصیت‌های داستانی به عنوان مکمل شخصیت‌های واقعی تاریخی می‌تواند به شما کمک کند داستان را به پیش ببرید.

 

منابع: masterclass/ britannica

مطالب مرتبط

سفر پرماجرا

«سفر پرماجرا» نقد می‌شود

SAADpub

مروری بر حضور «صاد» در جایزه شهید اندرزگو

لاکپشت پرنده

سه نشان لاک‌پشت پرنده

الهام سیدحسینی

نویسندگی از یک برنامه تلویزیونی شروع شد: گفتگو با الهام سید حسینی نویسنده کتاب زندانبان

پادکست آبی عمیق

پادکست آبی عمیق: قسمت سوم تقدیم به امام علی (ع)

b6e87fedaaa2c45-c12d59cde7-c0592193c08a8

نویسنده کتاب قدیس دیوانه: نوشتن یک گلبول اضافه در خون من است

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

20 + 16 =

مطالب مرتبط

سفر پرماجرا

«سفر پرماجرا» نقد می‌شود

SAADpub

مروری بر حضور «صاد» در جایزه شهید اندرزگو

لاکپشت پرنده

سه نشان لاک‌پشت پرنده

الهام سیدحسینی

نویسندگی از یک برنامه تلویزیونی شروع شد: گفتگو با الهام سید حسینی نویسنده کتاب زندانبان

پادکست آبی عمیق

پادکست آبی عمیق: قسمت سوم تقدیم به امام علی (ع)

b6e87fedaaa2c45-c12d59cde7-c0592193c08a8

نویسنده کتاب قدیس دیوانه: نوشتن یک گلبول اضافه در خون من است