به نقل از خبرگزاری صداوسیما، کتاب «جنگ و صلح» نوشته سیدمحمدمهدی دزفولی با موضوع قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت به همت نشر صاد منتشر شده است.

کتاب «جنگ و صلح» با موضوع قطعنامه ۵۹۸ عصر امروز با حضور «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و سردار سرتیپ «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سالن قصر شیرین موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رونمایی شد.
«قاسم صفایی‌نژاد» مدیر عامل انتشارات صاد در خصوص روند نگارش این کتاب اظهار داشت: نیازمندیم درباره وقایع و تاریخ انقلاب پژوهش و بررسی نقد بیشتری کنیم که یکی از این مقاطع، قطعنامه ۵۹۸ است که شبهات زیادی داشته و پاسخ‌های به آن همواره بخشی از مردم را اغنا نکرده است؛ لذا باید مخالفان و موافقان صحبت کنند تا واقعیت مشخص شود.
وی با اشاره به رویکرد نشر صاد عنوان کرد: در نشر صاد به موضوع‌های حساس ورود پیدا می‌کنیم و درباره کتاب «جنگ و صلح»، چیزی که باعث ارزش افزوده آن شد، تولید مستند آن بود. کتاب و مستند مخاطبان را سوق خواهد داد که مخاطب مطالب را دنبال کند. این یکی از راهبرد‌های ما در نشر صاد است و تمرکز ما روی نشر الکترونیک است که یکی از یاوران ما در این مسیر مرکز سفیرفیلم بود.

مدیر عامل انتشارات صاد تصریح کرد: در نشر صاد به‌دنبال نقد هستیم؛ اتفاقی که ایرانیان از قدیم اهل آن بوده‌اند، ولی مورد فراموشی و غفلت قرار گرفته است. نقد باعث می‌شود آن چیزی که برای مردم مهم است که همان واقعیت است، جلوه‌گری کند.


قطعنامه ۵۹۸ را عبرت تاریخی ببینیم
سید محمدمهدی دزفولی فعال رسانه‌ای با بیان اینکه کتاب جنگ و صلح ۳۳ سال بعد از پذیرفته شدن قطعنامه نوشته شده است، گفت: قطعنامه ۵۹۸ را عبرت تاریخی ببینیم.
 آقای دزفولی در آیین رونمایی از کتاب جنگ و صلح گفت: تاریخ به ما می‌گوید چهارماه پایان جنگ، تقریبا هیچ دستاوردی نظامی برای ایران وجود نداشته است و مسئولان به این جمع‌بندی رسیدند که نمی‌توانند جنگ را ادامه دهند و امام (ره) را به این جمع‌بندی رساندند که جنگ قابل ادامه نیست.
وی تصریح کرد: جنس و نوع پیام‌های اول جنگ و انتهای جنگ امام (ره) کاملا متفاوت است که بعد از ۳۳ سال هنوز جای تامل و کار دارد که به نظر نیازمند تحلیل و بررسی است.

این فعال رسانه‌ای با تاکید براینکه به قطعنامه ۵۹۸ به چشم عبرت تاریخی نگاه کرده‌ایم، گفت: در کتاب جنگ و صلح سعی کردیم درباره قطعنامه با افراد مختلف مصاحبه کنیم، به همین دلیل با افرادی همچون ابراهیم یزدی و شخصیت‌های نظامی مصاحبه انجام دادیم و یک مستند ۵۳ ثانیه‌ای نیز درباره این کتاب تولید کردیم که سعی براین بوده به نکات مهم اشاره شود.حسین اعلایی مولف و نویسنده هم در آیین رونمایی از کتاب جنگ و صلح با تاکید براینکه بعد از گذشت سال‌ها از پایان جنگ بهتر است به‌عنوان تاریخ به موضوع قطعنامه ۵۹۸ بپردازیم، گفت: وقتی هر جنگ و حادثه‌ای شروع می‌شود، مهم‌ترین مسئله برای سیاست‌مداران پایان آن است.
وی گفت: در طول دوره تاریخ بشر جنگ‌ها هیچ‌کدام تا ابد ادامه نداشته‌اند بلکه جنگ‌ها به چند شیوه پایان یافته‌اند. یکی اینکه یک طرف مقابل جنگ، دیگری را با شکست نظامی تسلیم می‌کند. روش دیگر این موضوع این است که طرفین به‌دنبال مذاکره و مصالحه می‌روند تا توافق کنند یا اینکه جنگ‌ها به‌قدری طولانی و فرسایشی می‌شود که طرفین جنگ را پایان می‌دهند.
این پژوهشگر با طرح این سوال که آیا در طول دفاع مقدس ابتکار پایان جنگ دست ما یا صدام بود؟ گفت: وقتی جنگ شروع شد راهبرد ایران جلوگیری از پیشروی صدام و آزادسازی سرزمین‌ها و پایان‌دادن به‌جنگ بود. امام (ره) تا آخر معتقد بودند نتیجه جنگ باید ساقط شدن حزب بعث برای مردم عراق باشد. ولی این اتفاق را به وسیله مردم عراق خواهان بودند نه با عملیات نظامی.

اعلایی ادامه داد: امام (ره) منتظر بودند حزب بعث به‌وسیله ارتش عراق یا مردم برچیده شود و جنگ با حفظ تمامیت ارزی ایران پایان یابد. امام (ره) مخالف عبور از مرز بودند و در این شکی نیست که هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی در این خصوص تایید کردند، ولی ایشان معتقد بودند با دست برتر جنگ پایان یابد.وی خاطرنشان کرد: دستگاه دیپلماتیک کشورمان برنامه‌ای برای پایان جنگ نداشت؛ لذا در هیچ عملیاتی ما پیوست دیپلماسی نداشتیم، پس ما از ابتدا تا انتهای جنگ ابتکار عملی برای پایان دادن به جنگ مطرح نکردیم.
در ادامه، سجاد یارمحمدزاده دبیرکل مجمع شهرداران جهان اسلام با بیان اینکه در دفاع مقدس ما پیروز میدان بودیم چرا که پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به‌معنی شکست نیست، گفت: مستندسازی قطعنامه و موضوع‌های دفاع مقدس اتفاقی است که لازم است صورت گیرد.
وی با تاکید براینکه نقش هنر در صلح مهم است، افزود: باید در حوزه هنر‌های اسلامی به دیپلماسی هنر توجه کنیم چرا که در جنگ نرم جهانی تعیین کننده است.
یار محمدزاده ادامه داد: یک اثر هنری یک گردان و لشکر است که می‌تواند در مخاطب خود اثرگذاری کند. ما باید به ظرفیت مهم فرهنگی و هنری در صلح جهانی توجه ویژه‌ای داشته باشیم چرا که کشورمان در این میدان پیروز است. ما برهمین اساس جشنواره هنر صلح را پایه‌گذاری کرده‌ایم.