هیولا وارد می‌شود

کووید‌‌،۱۹ آنفولانزای‌ مرغی ‌و‌ بلایای ‌سرمایه‌داری

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
مشخصات کتاب
  • نویسنده: مایک دیویس
  • مترجم: محمد نصیری
  • تعداد صفحات: 186 صفحه
  • شابک: 2ـ 27ـ 7459ـ 622ـ 978
45,000 تومان
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

مایک دیویس نویسنده کتاب «هیولا وارد می‌شود» یکی از خوش‌نام‌ترین اندیشمندان معاصر است که با بهره‌گیری از اندیشه‌های سنّت چپ، در پی واکاوی مدرنیتۀ اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌ویکم است. او برای سرشت‌نمایی مدرنیته‌ و سرمایه‌داریِ امروزی، به تالار افتخارات نئولیبرالیسم و نظم نوین جهانی می‌رود و وضعیت کنونی جهان را با خیره‌شدن به انگاره‌های جهانی‌سازی و شهری‌سازی و دگرگونی‌های بوم‌شناختی خوانش می‌کند. به نظر او این  فرایندها که می‌توان آن‌ها را نئولیبرالیسم خواند، منجربه قربانی‌سازی تهی‌دستان می‌شود. او، این قربانی‌سازی تهی‌دستان را در هر گوشه‌کنار می‌بیند؛ از زاغه‌های شهری گرفته تا الگوی پراکندگی شیوع بیماری‌های ویروسی، به‌ویژه شیوع ویروس کرونا. نویسنده با بهره‌گیری از تجربۀ تلخ انسان‌ها در رویارویی با بیماری‌های ویروسی قرن بیست‌ویکم (سارس، آنفولانزای مرغی، ابولا و کرونا) می‌کوشد در این کتاب نشان دهد که نئولیبرالیسم چگونه در پدیدآیی، تکامل و پخش و گسترش این ویروس‌ها نقش داشته است.

  • در آنجا دیگر قرار نیست رُخ فقرا را ببینند. نئولیبرالیسم، دنیا را به سمتی برده که بین دارا و ندار نه‌ تنها فاصله‌ای اقتصادی و اجتماعی، بلکه یک فاصلۀ معنادار فضایی نیز پدید آمده است. تهی‌دستی به‌خودی‌خود تبدیل به یک جرم شده است و فقرا باید دوران محکومیت خود را در زندان زاغه‌ها، با کار اجباری (و بدون دستمزد درست‌حسابی) و بدون اجازۀ ملاقات به سر آورند.
  • جهانِ انسان‌ها دوپاره شده است و دیویس با کمک یک استعاره، الگوی کنونی جهان را الگوی تایتانیکی می‌داند: از یک فاجعۀ بزرگ (مانند شیوع کرونا)، بسیاری از مسافران درجه‌یک می‌توانند جان سالم بدر برند، ولی مسافران درجه‌دو و سه هیچ شانسی برای گریز نخواهند داشت.
  • پس‌ازاینکه نیروهای سازمان بهداشت جهانی و شرکت‌های عام‌المنفعۀ پزشکی نتوانستند شیوع ابتدایی بیماری را کاهش دهند، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری و آژانس ایالات‌ متحده در زمینۀ توسعۀ بین‌الملل (USAID) و دیگر آژانس‌های آمریکایی کوشیدند این خلأ را پر کنند، ولی نبود هماهنگی میان آن‌ها تنها باعث آشفتگی بیشتر شد. در آخر، با بروز هشدار سطح یک امنیت ملّی که شبیه هشدار مربوط به جنگ داخلی سوریه بود، رئیس‌جمهور اوباما، گروه ضربت کاخ سفید در برابر ابولا را برپا و پنتاگون را بسیج کرد (پنتاگون هم این مأموریت را چیزی هم‌سنگ جنگ با تروریست‌ها انگاشت). سرانجام، 2800 سرباز را به لیبریا فرستادند تا برای پزشکان و کارگران آمریکایی آزمایشگاه‌ها که تعدادشان به صدها نفر می‌رسید، آزمایشگاه و بیمارستان و اقامتگاه بسازند. 

مایک دیویس (متولد 1946) نویسنده آمریکایی، فعال سیاسی، نظریه پرداز شهری و مورخ است. وی بیشتر به دلیل تحقیقات خود در مورد قدرت و طبقه اجتماعی در کالیفرنیای جنوبی شناخته شده است. دیویس یک استاد برجسته در گروه نویسندگی خلاق در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید و سردبیر the New Left Review است. دیویس پیش از آنكه جایگاه خود را در دانشگاه كالیفرنیا، بخش تاریخ ایروین بدست آورد، تئوری شهری را در مؤسسه معماری كالیفرنیای جنوبی و در دانشگاه استونی بروك آموخت. وی همچنین در مجله ماهانه سوسیالیست بریتانیا، ارگان حزب کارگران سوسیالیست انگلیس، مشارکت دارد. دیویس به عنوان یک روزنامه نگار و مقاله نویس، در میان دیگران، ملت و دولت جدید انگلستان را نوشت.

شما می‌توانید با دریافت این کتاب از طاقچه آن را به صورت ایپاب در دستگاهتان مطالعه کنید.

نام و نام‌خانوادگی: محمد نصیری

محل تولد: اراک

تاریخ تولد: 1367/09/22

پژوهشگر و مترجم آثار فلسفی و سینمایی است.

از او بیشتر آثاری در نشریات و مجلات تخصصی علوم انسانی و سینما به چاپ رسیده  است. تمرکز مطالعاتی او بر فلسفه سینما‏ متفکران چپ نو و نقد امپریالیسم و سرمایه‌داری است.

سایر آثار

ریشه‌های  فرهنگی شناخت انسانی/ مایکل توماسلو؛ برسون از زبان برسون/ میلن برسون

نویسنده
مایک دیویس
مترجم
محمد نصیری
تعداد صفحات
186 صفحه
شابک
2ـ 27ـ 7459ـ 622ـ 978
سال انتشار
1399
نوبت چاپ
اول
موضوع
بیماری‌های واگیردار

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...