یادداشت محمدرضا شرفی خبوشان بر کتاب کلاه‌پوستی‌ها اثر سیّدمیثم موسویان:

نثر خوب، توجّه به ارائه روایتی جذّاب و علاقه و اعتقاد به موضوع و اشراف به خصوصیات مخاطب نوجوان از سیدمیثم موسویان نویسنده‌ای ساخته است که راهش را می‌شناسد و هدفش مشخّص است. سیدمیثم موسویان بر این اساس وقتی بخواهد رمانی بنویسد برای نوجوانان، پیرامون زندگی شهید محراب آیت‌الله مدنی، به همه‌ی جوانب یک رمان خوب و خوشخوان و جذّاب توجّه می‌کند؛ می‌داند که چگونه پیام ارزشمند خود را در قالبی روایی برای نوجوانی که البته اطّلاع کمی از تاریخ معاصر دارد، ارائه کند. برایش مهمّ است که این مخاطب بی‌قرار، جذب داستان شود و ضمن خشنود شدن از خواندن داستانی جذّاب، آگاهی عمیقی نیز نسبت به تاریخ معاصر و اشخاص جریان‌ساز پیدا کند.

همواره نوشتن پیرامون شخصیتی تاریخی و انقلابی دشواری‌های خودش را دارد. کناره جستن از مباحث کلیشه‌ای و مستقیم‌گویی در اینگونه رمان‌ها لازم است. سیدمیثم موسویان توانسته است در رمان کلاه‌پوستی‌ها که توسّط نشر صاد منتشر شده است، داستانی پر از کشمکش و درگیری ارائه کند. کشمکشی از آن دست که نوجوان‌ها هم با دنیای درونی خودشان دارند و هم با دنیای آدم‌بزرگ‌هایی که کمتر با جهان درونی نوجوانان آشنا هستند. داستانی که نوجوان تا به آخرین صفحه شور دنبال کردنش را در خود زنده می‌بیند. برای این کار نویسنده از اشرافش به جغرافیای داستان و تحقیق و بررسی‌اش در اسناد تاریخی به خوبی استفاده کرده است. 

سیدمیثم موسویان کارشناس ارشد روانشناسی است و این تخصّص در شناخت مخاطب نوجوان او را یاری کرده است. این نویسنده همدانیِ سی و هفت ساله، پیش از این، بخاطر نوشتن مجموعه داستان «تفنگمو زمین نذار» نامزد جایزه جلال در بخش داستان کوتاه شده است و یکی از نامزدهای آتیه داستانی ایران به شمار می‌رود. سیّدمیثم موسویان همپای نوشتن داستان برای بزرگسالان و سرودن شعر، نوشتن برای نوجوانان را از دغدغه‌های اصلی خود می‌داند. بیش از ده کتاب داستانی منتشر کرده است و نزدیک به دو دهه است که داستان می‌نویسد و برنده‌ی بیش از پنجاه جشنواره کشوری داستان و رمان شده است. نویسنده‌ای که دوست دارد داستان‌هایی که می‌نویسد بر حقیقت مبتنی باشد و صداقت و اعتقاد به آنچه می‌نویسد داستان‌هایش را خواندنی کرده است.

بی‌جهت نیست که کلاه‌پوستی‌ها پیش از این در یازدهمین دوره جایزه بین المللی شعر و داستان انقلاب تقدیر شده است. این رمانی است که می‌شود خواندن آن را با خیال راحت به خاطر ویژگی‌های برجسته‌ای که دارد، به همه‌ی نوجوانان توصیه کرد؛ رمانی که قهرمان اصلی آن در همجواری و تأثیر از یک شخصیت برجسته‌ی تاریخ معاصر، همچون آیت‌الله مدنی، روندی رو به رشد را طی می‌کند. قهرمان نوجوان داستان در یک فراز و نشیب داستانی، تجربه می‌آموزد و متحوّل می‌شود. نوجوان خواننده‌ی این رمان، ناخودآگاه ضمن حظّی که از خواندن یک داستان پر ماجرا می‌برد، می‌آموزد که چگونه می‌توان، اعتراف به اشتباه و مرد شدن را آموخت. رمان کلاه‌پوستی‌ها، بخاطر دانش روایی و تخصّصی نویسنده در مورد روانشناسی و تاریخ، تبدیل به رمانی شده است که تکامل شخصیت خواننده نوجوان را رقم خواهد زد. و طرفه اینکه پیام انسان‌ساز داستان همچون حلاوتی نامرئی، ذائقه‌ی خواننده‌ی نوجوانش را شیرین می‌کند. انتشار چنین رمانی توسّط نشر صاد صد البته حکایت‌گر شناخت یک ناشر در ارائه و حمایت از آثاری است که همپای جنبه‌ی ادبی و فنّی، رهآوردی پرفایده نیز برای خوانندگان خود دارند.