حمید بابایی

بیوگرافی حمید بابایی

حمید بابایی

حمید بابایی. متولد ۱۳۶۴. در تهران به دنیا آمد. دانش‌آموخته‌ی کارشناسی مهندسی معدن و کارشناسی ارشد پژوهش هنر است. نوشتن را از نوجوانی آغاز کرد و از سال ۸۰ وقتی ۱۶ ساله‌ بود در فرهنگسرای اشراق به‌صورت جدی آن را ادامه‌ داد. بابایی نویسنده‌ی پرکاری است. نقد می‌نویسد، گزارش و داستان. از سال ۸۷ که نقدهایش در مطبوعات منتشر شد به‌عنوان منتقد و روزنامه‌نگار ادبی شناخته شد. سابقه‌ی تدریس ادبیات هم دارد و معلمِ کاربلدی برای بچه‌هاست.

آثار:

در سال ۹۴ اولین رمان او را نشر مروارید چاپ و منتشر کرد؛ «پیاده». زمانی که مانند بقیه پسرها دوران سربازی را گذراند، از دلِ ماجراهایش این رمان بیرون آمد که نامزد جایزه ادبی هفت اقلیم و جایزه داستان شیراز شد. سه سال بعد، رمان «خاکسفید» او توسط نشر نیماژ به ‌چاپ رسید.

سومین رمان او هم در سال 1399 منتشر شد؛ «چهل‌ویکم». داستانِ ادریس و کشتار مسجد گوهرشاد.
کرونا بود و قرنطینه. و زمان اندک برای چاپ و انتشار؛ چون بابایی دوستی داشت که دلش می‌خواست زودتر «چهل‌و‌یکم» را بخواند. رسمِ دوستی همین است. دل به دلِ دوست دادن. در نشر صاد همه‌ی تلاشمان را کردیم تا زودتر این اثر روانه بازار کتاب شود. و بهترین تصمیم، انتشار آن به صورت الکترونیکی بود. «چهل‌و‌یکم» را در اپلیکیشن طاقچه گذاشتیم تا با هزینه‌ای کمتر و بدون بیرون آمدن از خانه، تهیه و خوانده شود. کتاب به دستِ دوست آقای بابایی هم رسید اما عمرشان به این دنیایِ پرالتهاب نبود. روحشان آرام.

کتاب «چهل‌ویکم» جدیدترین اثر حمید بابایی‌ست که زبانِ تذکره‌گونه‌اش ما را به زمانی می‌برد که نبودیم و تجربه نکردیم اما خواندنش خالی از لطف و عبرت نیست.

آثار حمید بابایی

   چهل و یکم

   موجود
   ۳۵,۰۰۰ تومان۵۷,۰۰۰ تومان

   کتاب «چهل و یکم» به قلم حمید بابایی رمانی‌ست واقع‌گرا و تاریخی در بیست و هشت باب، که با نیم‌نگاهی به «تذکره‌الاولیا» عطار نوشته شده است و رنگ و لعابی عارفانه دارد. «چهل و یکم» قصه عارفان و کاتبان است. قصه ادریس و میرعماد. یکی به قصد توبه چله‌نشین مسجد گوهرشاد شده و دیگری باید برای ادای قرض پدرش، چهل روایت از تذکره‌الاولیا  عطار را به خط خوش بنویسد. در این اثر ماجرای مسجدگوهرشاد نیز روایت شده است.