زمان مطالعه: 6 دقیقه

یک کتاب خوب تجربیات انسان را از طریق شخصیت‌های داستانی ارائه شده منعکس می‌کند. نوشتن کتاب به همان اندازه که انواع مختلفی دارد ، رویکردهای متفاوتی دارد.

ژانرهای کتاب به سادگی مشخص می‌کنند که یک کتاب متعلق به چه دسته ها یا زیر مجموعه‌هایی است. اگر یک کتابخوان هستید، احتمالاً قبلاً درباره برخی از ژانرهای کتابی که خوانده‌اید یا عاشق خواندن آن‌ها هستید، می دانید. در این مقاله شما با دو نوع ژانر اصلی کتاب و زیر مجموعه‌های آن آشنا می‌شوید.

ژانر چیست؟

ژانر دسته یا سبکی از ادبیات ، موسیقی ، هنر و انواع دیگر سرگرمی است. ژانر ابتدا به عنوان یک فرآیند طبقه بندی برای ادبیات یونان باستان از جمله شعر ، نثر و اجرا آغاز شد. هر ژانر سبک مشخصی در رابطه با موضوع ، محتوا ، لحن ، جزئیات و شدت آن دارد. به عنوان مثال الگوهای گفتاری یک فاجعه برای یک کمدی مناسب نیست. بیشتر آثار داستانی در بیش از یک ژانر قرار می‌گیرند. برای مثال کتاب سفرهای گالیور نوشته‌ی جاناتان سویفت در سبک کلاسیک، فانتزی، هجو و ماجراجویی قرار می گیرد. 

انواع سبک یا ژانر کتاب

همه کتاب‌ها را می توان به طور کلی در دو دسته اصلی طبقه‌بندی کرد: کتاب‌های داستانی و کتاب‌های غیر داستانی. 

کتاب‌های داستانی

مقوله داستان بسیار زیاد است و انبوهی از زیرمجموعه‌ها یا ژانرها را در اختیار شما قرار می دهد. یک اثر داستانی اثری است که از تخیل گرفته شده باشد. نکته جالب در مورد داستان این است که می تواند از موقعیت‌های واقعی زندگی الهام گرفته شود یا وام گرفته بخشی از آن باشد.کتاب های داستانی اغلب تحت عنوان "رمان" طبقه بندی می شوند. 

کتاب‌های غیر داستانی

قطب مخالف کتاب‌های داستانی ، کتاب‌های غیر داستانی هستند که مبتنی بر حقایق ، گزارش‌‌ها، تاریخ و وقایع واقعی‌اند. همچنین برخلاف کتاب‌های داستانی ، کتاب‌های غیر داستانی ژانرهای نسبتا کمی دارند. متداول‌ترین انواع کتاب‌هایی که آثار غیر داستانی را تشکیل می دهند شامل دایرةالمعارف‌ها، زندگی‌نامه‌ها، کتاب‌های تاریخی، مقالات،انواع کتاب‌های سیاسی هستند.

ژانرهای کتاب داستانی

کلاسیک

کلاسیک‌ها برای دهه‌ها وجود داشته‌اند و در زمان انتشارشان اغلب داستان‌های مهیجی بودند ، اما همچنان برای نسل‌ها تأثیرگذار بوده و به عنوان پایه بسیاری از آثار مشهوری که امروز می خوانیم، عمل می کنند،این کتاب‌ها خوانش بسیاری دارند،مربوط به یک دوره زمانی و مکانی خاص هستند و به نظر می رسد دارای شایستگی‌های ادبی‌اند.

دریافت کتاب

تراژدی

تراژدی شاخه ای از درام است که به سبک جدی نوشته شده و بر رنج یا حوادث غم‌انگیز انسان متمرکز است که اغلب توسط یک قهرمان به حرکت در می آید.بسیاری از آثار تراژدی نقش انسان در جهان را زیر سوال می برد و نقشی تاریخی در تعریف خود تمدن غرب دارد.

دریافت کتاب

علمی

علمی-تخیلی یکی از پیچیده ترین ژانرهای ادبیات است. ژانر علمی کتابی است که با مفاهیم پیشرفته علم، فناوری، سفر در زمان، اکتشافات فضایی، زندگی خارج از زمین و پایان جهان روبرو است.این ژانر هیجان انگیزترین آثار ادبی را نیز در بر می گیرد. 


تخیلی یا فانتزی

نوجوانان، جوانان و حتی افراد مسن علاقه بسیاری به کتاب‌های تخیلی دارند. ژانر تخیلی بیشتر حول جادو، ماورالطبیعه وجادوگری می‌چرخد.بسیاری از نویسندگان فانتزی از افسانه ها ، الهیات و فرهنگ عامیانه به عنوان منبع الهام استفاده می‌کنند. شامل ژانرهای فرعی مانند افسانه‌ها، فانتزی حماسی، فانتزی تاریک،خیال خدایان و شیاطین، داستان‌های گوتیک و افسانه‌ها است.


ترسناک

ژانر ترس به معنای ایجاد ناراحتی و ترس برای شخصیت و خوانندگان است. نویسندگان کتاب‌های ترسناک از عناصر ماورا الطبیعه در داستان‌های بیمارگونه استفاده می کنند که گاهی اوقات کمی بیش از حد واقع بینانه هستند.

 


ماجراجویی

داستان‌های این ژانر معمولاً یک رویداد یا یک سری اتفاقات را نشان می‌دهند که خارج از روند زندگی معمولی قهرمان داستان اتفاق می افتد، بیشتر با خطر و عمل جسمی همراه است. کتاب‌های ماجراجویی بسیار با سرعت پیش می‌روند. در این ژانر قهرمان دنیا آشنا خود را پشت سر می‌گذارد تا یک تلاش خطرناک را آغاز کند و با چالش‌ها، وسوسه‌ها و افشاگری‌ها رو به رو است.

جنایی و معمایی

کتاب‌های جنایی و معمایی به طور منظم حول یک مرگ مرموز یا یک جنایت گیج کننده می‌چرخند که باید حل شوند. قهرمان آن معمولا یک کار‌آگاه است که در پی حل معماست و شخصیت‌های دیگر مظنون هستند و به هر یک از آن‌ها انگیزه‌ها و فرصت‌های معتبری برای ارتکاب جرم اختصاص داده شده است.  

دریافت کتاب

تاریخی و سیاسی

داستان‌های تاریخی کمتر مبتنی بر واقعیت‌های دقیق تاریخی و بیشتر مبتنی بر تخیل است. این ژانر ادبی در فضایی واقع درگذشته اتفاق می‌افتد و به رفتار، جامعه و سایر جزئیات دوره به تصویر کشیده شده توجه دارد. 

کمدی

در کتاب‌های کمدی نویسنده به دنبال سرگرم کردن مخاطب است. ژانر طنز نیز به قدری عظیم است که باید به چندین زیر ژانر از جمله کمدی شوک، کمدی ترسناک،کنایه و هجو تقسیم شود.

دریافت کتاب

عاشقانه

اگرچه ژانر عاشقانه نوعی نثر قهرمانانه و روایت شعر است که شامل حوادثی تحریک کننده است اما این روزها این کتاب‌ها بیشتر بر روی رابطه ای عاشقانه بین دو نفر تمرکز دارد. غالباً ، این کتاب‌ها به "پایان خوش" ختم می‌شوند ، هرچند که این یک امر قطعی نیست. داستان‌های عاشقانه نیز در زیرشاخه‌های مختلفی وجود دارند مانند عاشقانه‌های تاریخی، فانتزی، درام و ماورا الطبیعه.

داستان کوتاه

کتاب‌هایی که دارای داستان‌‌های کوتاه هستند بسیاری از ژانرها را در بر می‌گیرد. داستان‌های کوتاه نثر کوتاهی‌اند که بسیار کوتاه‌تر از رمان‌ها هستند. نویسندگان دقیقاً روایت‌های خود را از طریق یک مضمون خاص و مجموعه‌ای از صحنه‌های کوتاه بیان می‌کنند ، اگرچه بسیاری از نویسندگان این داستان‌ها را در مجموعه‌های گسترده‌ای جمع می‌کنند.

کتاب‌های غیرداستانی

زندگی‌نامه

بیوگرافی روایتی از زندگی کسی است که توسط شخص دیگری نوشته شده است. وقتی شخصی خودش در مورد زندگی خود می نویسد، آن وقت کتاب را اتوزندگینامه می‌نامند.

این کتاب‌ها از اطلاعات واقعی تشکیل شده‌اند که به طور سنتی توسط چندین منبع پشتیبانی می‌شوند. 

خاطرات

خاطرات مجموعه ای از تجربیات و وقایع یک فرد است. آنها گاهی اوقات به عنوان زیرشاخه ای از زندگی نامه ها در نظر گرفته می شوند ، اگرچه خاطرات بیش از کل زندگی آن‌ها بر روی یک رویداد خاص در زندگی فرد تمرکز دارد. 

خودیاری

کتاب خودیاری کتابی است که برای کمک به خوانندگان در حل مشکلات شخصی، جسمی، عاطفی و روانی نوشته شده است.

مرجع

همانطور که از نام آن برمی‌آید ، کتاب‌های مرجع انواع مختلفی از متن هستند که می‌توان برای اطلاعات دقیق به آن‌ها مراجعه کرد. سبک نوشتاری آن آموزنده است ، از اول شخص استفاده نمی‌شود و کتاب بر روی حقایق متمرکز شده است. 

آشپزی

کتاب‌های آشپزی توسط آشپزها نوشته می‌شود و شامل دستورالعمل‌ها، غذاها و یا تجربه‌های شخصی است.

مقاله

کتاب‌هایی که شامل مقالات هستند در برگیرنده انواع مقاله با موضوعات شبیه به هم یا متفاوت‌اند. 

نشریات دوره ای

دوره های ادبی همانطور که از نامش پیداست ، به صورت دوره ای و در فواصل مشخص منظم نوشته می شوند. روزنامه ها ، مجلات ، مجلات برخی از این نمونه ها هستند.

شعر

شعر یکی از مهمترین ژانرهای کتاب است که در آن با استفاده از سبک و ریتم مشخص ، به بیان احساسات و ایده ها شدت می بخشد.

تاریخی و سیاسی

کتاب‌های تاریخی لحظه‌ای خاص از زمان را شرح می‌دهند و طرح بندی می‌کنند ، با هدف آموزش و آگاهی بخشیدن به خواننده ، در هر لحظه به تمام نقاط جهان نگاه می‌کنند.


کتاب‌های غیر داستانی سیاسی می‌تواند شامل کتاب‌هایی باشد که توسط سیاستمداران شغلی نوشته شده‌است، کتاب‌هایی که سیستم‌های سیاسی را کاوش می‌کنند،یا کتاب‌هایی که در مورد سیاست‌های یک دوره خاص بحث می‌کنند.

تهیه کتاب:

منابع: oprahmag/reference.yourdictionary