زمان مطالعه: 6 دقیقه                                                                                                            خرید کتاب از نشر صاد

نوشتن یک کتاب خوب چیزی است که هر نویسنده داستانی در آرزوی آن است. داشتن ایده داستانی عالی برای شروع به شما کمک می‌کند. 

هنگامی که یک خواننده فعال کتاب، کتابی را در دست می‌گیرد چندین روش وجود دارد که ممکن است برای تعیین ارزش خواندن آن استفاده کند. یک خواننده معمولی ممکن است با دیدن صفحات ابتدایی کتاب (که شامل صفحه عنوان کتاب، صفحه حق چاپ و فهرست مطالب است) درک کند که کتابی جذاب و مورد علاقه‌ او هست یا خیر. 

دیگران ممکن است طرح جلدکتاب را بررسی کنند و تصمیم بگیرند که آیا این کتاب دارای یک داستان یا محتوا جذاب است. چه نویسنده‌ای تازه‌کار باشید و چه نویسند‌ه‌ای حرفه‌ای چندین نکته وجود دارد که کتاب و داستان شما را به کتابی خوب و ارزشمند تبدیل می‌کند، در این مقاله برآنیم تا نکاتی را درباب ویژگی‌های یک کتاب خوب شرح دهیم.


ویژگی‌های یک کتاب خوب شامل زیر است:

1-شروع قوی: یک کتاب خوب در ابتدا محتوا خود را به گونه‌ای قوی و جذاب آغاز می‌کند که تا پایان کتاب نرسیده مخاطب را رها نمی‌کند، به همین دلیل داشتن یک گشودگی قوی یکی از مهم‌ترین عناصر در نوشتن کتاب است. شروع قوی فرصتی را برای معرفی شخصیت اصلی داستان شما، برجسته کردن صدای منحصر به فرد روایت و انتقال خط داستانی فراهم می کند. 

یک رمان عالی از صفحات آغازین خود برای معرفی ژانر و سبک خود استفاده می‌کند. در واقع شروع یک کتاب است که مشخص می‌کند خوانند کتاب را شروع به خواندن کند یا آن را در قفسه کتابخانه خود رها کند.


2-شخصیت‌های جذاب: اکثر آثار بزرگ ادبیات داستانی یک چیز مشترک دارند: شخصیت های غنی و جذاب. شخصیت‌های خوب خوانندگان را به خود جلب می‌کنند، به آن‌ها کسی را می‌دهند که دوست داشته باشند ، از آن‌ها متنفر باشند یا با آن‌ها همذات پنداری کنند. توسعه شخصیت غالباً از طرح داستان جدا نیست، زیرا خوانندگان معمولاً وقایع داستان را از طریق شخصیت تجربه می‌کنند.

بدون درک صحیح از اینکه یک شخصیت کیست، برای چه چیزی ارزش قائل است و از چه می‌ترسد، خواننده قادر به درک اهمیت وقایع داستان نخواهد بود و داستان شما تأثیر کمتری خواهد داشت.نویسندگان بزرگ نه تنها قهرمانان خود را با جزئیات غنی و واضح ارائه می کنند بلکه شخصیت‌های جانبی آن‌ها نیز کاملاً توسعه یافته‌اند.


3-سبک زبان: کتابی که سبک خوب زبانی نداشته باشد و با زبانی گنگ و نامفهوم به شرح داستان بپردازد هرچقدر هم که طرح و شخصیتی جذاب داشته باشد، کتابی موفق نخواهد بود. 


4-یک داستان جذب کننده: وقتی خواننده‌ای رمان، داستان کوتاه یا دیگر نوشته‌های خلاقانه را بر می‌دارد، می‌خواهد با یک داستان خوب سرگرم شود. داستان‌های جذب کننده به طور تصادفی اتفاق نمی‌افتند: نویسندگان خوب غالباً ساعت‌های بی‌شماری را در طرح و نمودارهای خود می‌گذرانند، بنابراین آن‌ها شماره صفحاتی را که اتفاقات خاصی قبل از شروع نوشتن روی می دهند، می‌دانند.

تعیین ساختار داستان شما از قبل می‌تواند تضمین کند که طرح شما در طول یک رمان پایدار و جذاب است. اطمینان حاصل کنید که داستان نه خیلی سریع حرکت می کند و نه خیلی کند. 


5-گفتگوی موثر: شخصیت‌های کتاب‌ها و فیلم‌های عالی مانند ما در زندگی واقعی صحبت نمی‌کنند. 

ویژگی‌های یک گفت‌وگوی موثر:

 • درباره شخصیت‌ها و روابط آن‌ها به خواننده می‌گوید.
 • به تنش و درگیری می افزاید.
 • با اجازه دادن به خواننده در کنار هم قرار دادن یک تصویر بزرگتر، طرح را پیش می‌برد.
 • اندیشیدن درباره جزئیاتی از این قبیل و گنجاندن آن در گفتگوی خود بعضاً به عمق و بعد می افزاید.


6-تعادل خوبی بین تنش و آزادی:

 مقدار مناسب تعارض و تعلیق را برای ژانر خود ایجاد کنید: اگر رمان شما یک تریلر کلاسیک باشد، خواننده شما طبیعتاً انتظار کشش و تعلیق بیشتری را خواهد داشت. در طول مسیر دارای رزولوشن های کوچک باشید: شما می‌توانید تنوع و علاقه را با داشتن درگیری‌های کوچک و حل و فصل در راه حل تعارض مرکزی ایجاد کنید. 

انواع مختلف تنش را ترکیب کنید: داستان شما ممکن است قهرمان (قهرمانان) را در مقابل شخصیت‌های دیگر، محیط یا یک درگیری داخلی قرار دهد. 


7- احساس اصالت: بسیاری از رمان‌های برجسته چند قرن اخیر، ساخته‌های قبلی خود را بنا نهاده‌اند اما چیز جدیدی را نیز ارائه داده اند. (مقاله چگونه یک کتاب داستانی بنویسیم)

برای حفظ اصالت نوشته‌ی خود نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • از استفاده کلیشه‌ها در داستان پرهیز کنید.
 • به شخصیت‌ها یا سازه‌های داستانی یک پیچ و تاب شخصی دهید: چه چیزی برای شما مهم است؟
 • پیش زمینه، تاریخچه و نقاط خود را مورد استفاده قرار دهید.8-توصیف قدرتمند: هنگامی که توجه خواننده خود را جلب کردید، باید علاقه آن‌ها را نیز حفظ کنید. طرح شخصیت بسیار مهم است. با این حال برای اینکه خوانندگان بتوانند به طور کامل وارد دنیای داستانی شما شوند، باید تخیل خواننده را با توصیف زنده و قدرتمندی به دست بگیرید. 

هنگام نوشتن توضیحات، به یاد داشته باشید: 

 • از صفت و فعل‌هایی استفاده کنید که همراه یا دلالت‌هایی هستند که باعث تقویت روحیه و جو دلخواه شما می شوند.
 • از استعاره‌هایی استفاده کنید که غنی سازی شده و نفس تازه‌ای به توصیفات شما می‌بخشند.


9-رضایت بخش، سبک متناسب: درک خوب از چگونگی استفاده از ریتم یک جمله نوشته شما را برای خواندن جالب‌تر می‌کند. یکی از راه‌های رشد این مهارت ریتمیک این است که گاهی جملات و پاراگراف‌ها را با صدای بلند بخوانید. 


10-دیالوگ‌های جذاب: کتاب های خوب پر از دیالوگ‌های جذاب و به یاد ماندنی است. پرفروش‌ها حاوی گفتگویی هستند که طرح را پیش می‌برند، شخصیت‌های شما را نشان می‌دهد و به دنیای داستان شما بافت می بخشد. 

سایر ویژگی‌ها

 • تیتر کتاب اولین چیزی است که وقتی کتاب را می‌گیریم می‌بینیم. 
 • طرح باید نفس گیر، جالب باشد و شما را در سراسر کتاب راهنمایی کند.
 • شخصیت های کتاب مهم‌ترین قسمت کتاب هستند.
 • کتاب باید دارای فهرست مطالب ، فصل ها و پیشگفتار باشد.
 • زبان خوب، داستان گیرا، شخصیت‌های درخشان از ویژگی‌های اصلی یک کتاب خوب است.
 • یک کتاب خوب باید به ژانر خود وفادار بماند.


تهیه کتاب:


منابع: writerswrite/ masterclass