(زمان مطالعه: 3دقیقه)

یافتن کتاب‌های خوب آن‌قدرها که فکر می‌کنید پیچیده نیست. تا زمانی که شما یک ایده کلی از آنچه به آن علاقه‌مند هستید داشته باشید، منابع زیادی وجود دارد که می‌تواند شما را به مسیر درست هدایت کند، از دوستان و خانواده گرفته تا کتابدار محلی خود. اولین قانون در انتخاب کتاب این است که آنچه را که دوست دارید بخوانید. چگونه کتاب مورد علاقه‌ی خود را پیدا کنیم؟

کشف سلیقه خواندن

آیا از داستان‌هایی که شما را به سرعت جلو می‌برد لذت می‌برید؟

آیا طرفدار طنز یا کمدی هستید؟

آیا کتابی می‌خواهید که سبب اذیت آزارتان شود یا باعث وحشت شما شود؟

آیا داستان مورد علاقه شما با شعرهای آراسته، باروک، یا نثر پخته روایت می‌شود؟ 

کدام ژانر کتاب را دوست دارید؟ علمی تخیلی، ماجراجویی، رمز و راز، غیر داستانی، داستانی، داستان واقع گرایانه؟

چه نویسندگانی را دوست دارید؟ درباره کتاب‌های نویسندگانی که در گذشته از آن‌ها لذت می‌بردید تحقیق کنید. با جستجوی نویسندگان می‌توانید تعداد بیشتری از همان کتاب‌هایی را که نویسنده نوشته است، بدست آورید.

آیا کتاب خاصی وجود دارد که دوست دارید آن را امتحان کنید. در صورت وجود، کتاب را جستجو کنید و خلاصه آن را بخوانید و این به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید کتاب مناسب شما است یا خیر. 

علایق شما چیست؟ سرگرمی‌های خود را در جستجوی فهرست کتابخانه مورد نظر وارد کنید و آن را روی "کلمه کلیدی" تنظیم کنید. با این کار کتاب‌هایی پیدا می‌کنید که می‌توانید بخوانید و شاید دوست داشته باشید.

برای آشنایی با ژانر کتاب می‌توانید مقاله‌ی «هر آنچه که باید درباره کتاب، ژانر و سبک آن بدانید» را بخوانید.نقد کتاب‌ها را در روزنامه‌ها و مجلات بخوانید.

نقد کتاب‌ها و لیست پرفروش‌ترین کتاب‌ها را در روزنامه‌ها و مجلات بخوانید و بفهمید کدام کتاب‌های جدید خبرساز شده اند و چرا؟فصل اول هر کتاب را بخوانید.

مطمئناً اگر کتاب‌های زیادی دارید، این کار وقت گیر است. خواندن فصل اول کتاب به شما کمک می‌کند بدانید چه کتاب‌ها و ژانرهایی از کتاب‌ها را دوست دارید و به همین دلیل دوباره در جستجوی کتاب مشکل نخواهید داشت.


با کتابدار یا کتابفروشی‌های محلی خود صحبت کنید.

در کتابخانه‌ یا کتاب‌فروشی‌ها به سمت قفسه‌هایی بروید که کتاب‌هایی در ژانر مورد علاقه‌ شما را دارند.از دوستان یا خانواده بپرسید.

از دوستان نزدیک یا خانواده خود بپرسید که کتاب‌های مورد علاقه آن‌ها چیست یا اخیراً از خواندن چه کتابی لذت برده‌اند. این یک روش بی عیب و نقص نیست، زیرا ممکن است سلیقه‌ی یکسانی بین شما و آن‌ها وجود نداشته باشد، اما به احتمال زیاد کسی در زندگی شما وجود دارد که خواندن را دوست دارد و می‌تواند در مورد عناوین خوانده شده به شما بگوید. 


با معلمان یا اساتید مشورت کنید.

سعی کنید با معلمان یا اساتید خود (در حالت ایده‌آل کسانی که موضوعات مورد علاقه شما را تدریس می‌کنند) مشورت کنید. معلمان و اساتید افرادی هستند که کتاب‌های داستانی و غیر داستانی زیادی را می‌خوانند. به باشگاه علاقمندان کتاب بپیوندید.

گروه‌های کتابخوانی راه‌ سرگرم کننده‌ای برای آشنایی با افراد جدید، بحث در مورد کتاب‌ها هستند. بیشتر باشگاه‌های کتابخوانی هر ماه یکبار برای گفتگو در مورد آخرین چیزی که می‌خوانند با یکدیگر دیدار می‌کنند و درباره کتابی که همه آن‌ها در ادامه می‌خوانند توافق می‌کنند.وبلاگ‌های کتاب را بخوانید و دنبال کنید.

تقریباً هر ژانری یک وبلاگ ویژه‌ای دارد که در آن بهترین پیشنهادهای ژانر مورد نظر ارائه می‌شود. انجمن‌های آنلاین را دنبال کنید.

میلیون‌ها کتاب در گودریدز رتبه‌بندی و بررسی می‌شوند، جایی که متشکل از میلیون‌ها خواننده است که از سراسر جهان گرد هم می‌آیند و درباره همه چیز کتاب بحث می‌کنند.این بدان معناست که شما می‌توانید نظرات بسیاری درباره آنچه در دنیا ادبیات داغ است، به دست آورید، کتاب‌های دارای رتبه برتر را بر اساس سبک مرور کنید و با سایر خوانندگان همفکر ارتباط برقرار کنید.از کتاب‌های کلاسیک شروع کنید.

‎اگر تصمیم گرفته‌اید که بیشتر بخوانید، اما کاملاً مطمئن نیستید که چه چیزی را دوست دارید، کلاسیک‌ها ژانر خوبی برای شروع هستند.در نمایشگاه‌های کتاب شرکت کنید.

شرکت در نمایشگاه‌ها فرصت‌های خوبی را برای تازه کارها و کارشناسان ادبیات فراهم می‌کند تا خوانش‌های جدید را کشف کنند و با خوانندگان دیگر ارتباط برقرار کنند. 


فیلم تماشا کنید.

تماشای فیلم راهی عالی برای کشف کتاب‌های عالی است. بخش عمده‌ای از فیلم‌هایی که می‌بینید از متن ادبی اقتباس می‌شوند. از پرفروش‌ترین‌ها خودداری کنید.

کتاب‌ها فقط با نام نویسنده یا یک کمپین تبلیغاتی گسترده می‌توانند موفق شوند. اگر واقعاً می‌خواهید یک کتاب پرفروش را بخوانید، پیش از این چند بررسی معتبر (از طرف منتقدان و خوانندگان) انجام دهید. در غیر این صورت، نویسندگان کمتر شناخته شده را امتحان کنید.
تهیه کتاب:


منبع: lifehack / medium