(زمان مطالعه: 5دقیقه)

این روزها سیاست می تواند موضوعی بحث برانگیز باشد که در هر سناریویی به آن پرداخته شود - اما این بدان معنا نیست که اگر داستان این را اقتضا می کند ، از گنجاندن سیاست در داستان خودداری کنید.داستان سیاسی روشی قدرتمند برای بیان دیدگاه‌های سیاسی یا ارائه تفسیر درباره جامعه است. 

نویسندگان عموما در نوشتن کتاب‌های سیاسی در پی ایجاد تغییر هستند، توجه را به یک علت جلب می کنند یا دعوت به عمل می آورند. ژانر سیاسی(مقاله‌ای درباره انواع ژانر و سبک کتاب)  یکی از جذاب‌ترین ژانرهای موجود است که مخاطرات آن می‌تواند کل جهان را در بر بگیرد. هیجان‌های سیاسی دنیایی از دسیسه‌ها ، هیجان‌ها ، اقدامات و خطرها را ارائه می‌دهد و همه در یک طرح سیاسی پیچیده و درهم آمیخته است. 


داستان سیاسی چیست؟

 داستان سیاسی ادبیاتی است که از روایت خود برای ارائه تفسیر درباره سیستم‌ها و نظریه‌های سیاسی استفاده می کند. یک کتاب سیاسی  می‌تواند مبتنی بر وقایع سیاسی گذشته یا فعلی باشد و در آینده تئوریزه یا واقعیت متناوب تنظیم شود. این داستان‌ها می‌توانند استعاره‌ای، کنایه آمیز یا تمثیلی باشند و معمولاً حامل یک پیام اساسی هستند.

عناصر اصلی یک کتاب سیاسی

عناصر اصلی یک کتاب سیاسی که ممکن است داستانی و یا غیر داستانی باشد عبارتند از: یک مبارزه سیاسی یا دسیسه، یک عنصر خطر. 

(مقاله‌ای در باب ویژگی‌های یک کتاب خوب)


چند مثال از کتاب‌های سیاسی

1-کتاب دانش اتوپیا:

اين كتاب در اصل نسخه بازبينی شده سخنرانی‌های والرشتاين در دانشگاه اوكلند نيوزيلند در سال 1997 است و حول محور مفهوم اتوپیا می‌چرخد.

معرفی و گزیده‌ای از کتاب


 نسخه الکترونیک کتاب از:

طاقچه


2-کتاب آشوب در کاخ سفید:

آشوب در کاخ سفید گزیده‌ای از کتاب خاطرات جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکاست. بولتون در این کتاب مطالب بسیاری در افشای پشت‌پرده‌ی سیاست‌های دولت ترامپ نوشته است و دولت آمریکا بارها سعی کرده از انتشار این کتاب جلوگیری کند. 

معرفی و گزیده‌ای از کتاب

نسخه الکترونیک کتاب از:

طاقچه


3-کتاب عزم راه:

کتاب «عزم راه» به قلم «مهدی جمشیدی» مطالعه‌ای پیرامون «بیانیه ‌گام ‌دوم انقلاب» است. نویسنده در این کتاب به بازخوانی مفهومی رویداد انقلاب اسلامی و تبیین راه طی شده در چهل سالگی انقلاب می‌پردازد.

معرفی و گزیده‌ای کتاب

نسخه الکترونیک کتاب از:

طاقچه


4-کتاب تاریخ تحلیلی جامعه شناسی دیوان سالاری در ایران:

بخش اول این کتاب دارای پنج فصل است که به بررسی ماهیت جامعه می‌پردازد، در بخش دوم نیز که هفت فصل دارد جامعه‌ی ایرانی را از زمان مادها و هخامنشیان تا صدر اسلام مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد.

معرفی و گزیده‌ کتاب

نسخه الکترونیک کتاب از:

طاقچه


نکاتی برای نوشتن یک کتاب سیاسی


1-داستان‌های سیاسی بیشتری بخوانید.

از پرفروش ترین کتاب های منتشر شده سیاسی حمایت کنید. توجه داشته باشید که چگونه مسائل سیاسی در داستان‎‌های فرعی یافت می‌شوند. بر روی شخصیت‌ها تمرکز کنید اینکه چگونه رشد می‌کنند و در شرایط گوناگون چه واکنشی نشان می‌دهند.

2- دریابید که سیاست چگونه بر روایت شما تأثیر می گذارد.

رابطه بین فضای سیاسی و روایت خود را مشخص کنید این کار سبب می‌شود تا شما را از توضیح اطلاعاتی بیشتر و جزئی‌تر نجات دهد.


3- از سیاست فراتر بروید.

گرچه ممکن است در مورد فساد و بی عدالتی پیام مهمی برای خوانندگان خود داشته باشید اما داستان سیاسی فراتر از یک سیاست واقعی است.غرق شدن نثر شما با اصطلاحات فنی یا جزئیات سیاسی می‌تواند خوانندگان شما را به سرعت از دست بدهد، اما بافتن عناصری که باعث می شود داستان شما بیش از مسائل سطح جهان باشد، با خوانندگان ارتباط بیشتری برقرار می کند.


4-واقع بینی را در نظر بگیرید.

داستان سیاسی احتیاج به واقع بینی ندارد. در واقع اغراق می‌تواند ابزاری عالی برای کاوش و انتقال اندیشه‌های سیاسی باشد. 


5-تصحیح و قوام

شما باید رمان را با دقت بررسی کرده، به همه جزئیات و هر کلمه توجه کنید. علاوه بر این‌ها توضیحات مکان‌هایی که قهرمان شما از آن بازدید می‌کند، خانه‌ها، دفاتر، اتاق‌های نشیمن ، اتاق خواب، ساختمان، آسانسور اضافه کنید. توجه و بررسی مدوام نوشته‌ها سبب می‌شود تا مطمئن شوید که همه‌ی جزئیات صحیح است چرا که هیچ چیز سریع‌تر از غلط املایی، ناسازگاری مربوط به شخصیت‌ها و مکان‌های رمان‌، نویسنده‌ای آماتور را نشان نمی‌دهد.


6-داستان سیاسی هنوز هم داستان است.

چیزی که نویسندگان تازه کار داستان‌های سیاسی اشتباه می‌کنند این فرض است که تنها کاری که باید انجام دهند نوشتن در مورد سیاست است. این تفکر سبب می‌شود تا از ساختن و پرداختن شخصیت‌ها چشم پوشی شود و صرفا به موضوع پرداخته شود.برای اینکه داستان سیاسی جذاب‌، معتبر و باورپذیر باشد ، باید به چیزی علاوه بر سیاست مربوط شود.

7- ویرایش و انتشار

هیچکس پیش نویس اولین نسخه را منتشر نمی‌کند. ابتدا باید آن را در سطح کلان ویرایش کنید،به طور کلی به داستان خود نگاهی بیندازید ، تمام غلط های املایی را نادیده بگیرید و بررسی کنید که آیا محتوا نوشته شده واضح و قابل فهم است یا خیر.

مهم نیست که چقدر واقعیت را با هم ادغام می‌کنید و از طریق کدام لنز از آن دیدن می‌کنید ، به یاد داشته باشید که رمان شما همچنان به آن بلیت برنده شخصیت‌های قوی نیاز دارد.


8- رویکرد خود را انتخاب کنید.

اولین انگیزه معمولاً حمله جدی و مستقیم به سوژه است. بسیاری از اوقات رویکردهای غیر مستقیم مانند هجو و تمثیل از قدرت بیشتری برخوردار هستند.


9- داستان خود را بر اساس شرایط واقعی بنا کنید.

هرچه داستان شما با مکان‌های واقعی و وقایع واقعی ارتباط بیشتری داشته باشد ، احتمال درک و ارتباط خوانندگان با آن بیشتر است.


10- یک اثر داستانی عالی بنویسید.

اگر واقعاً حرف مهمی برای گفتن دارید ، آن را خوب بگویید و کتاب خود را به اندازه داستان‌های عامه پسند جذاب کنید.

(مقاله چگونه یک کتاب داستانی بنویسیم)

نکات پایانی

  • هنگامی که تلاش خود را برای نوشتن یک داستان سیاسی می‌کنید ، به یاد داشته باشید ، قبل از هر چیز، به خوانندگان خود نگویید که به چه چیزی فکر کنند.
  • کتاب بخوانید، مستند تماشا کنید، با مردم صحبت کنید.
  • سعی کنید دیدگاه های مختلفی را برای نوشتن بررسی کنید.

تهیه کتاب:


منابع: masterclass /writingtipsoasis