زمان مطالعه: 4دقیقه

برای نوشتن یک داستان هیچ فرمول جادویی وجود ندارد. هر کتاب داستانی ساختار خاص، سرعت و شیوه‌ خاص خود برای نگاه به جهان را می‌طلبد. این نکته را باید در نظر داشت که نوشتن یک رمان در یک روز انجام نمی‌شود بلکه به تعهد و پشتکار نیاز دارد.

داستان نویسی بر دو اصل اساسی پیش بینی شده است: خلاقیت و نظم. چه نویسنده‌ای پرفروش باشید و چه نویسنده‌ای که اولین کتاب خود را به چاپ می رساند اگر تلاش‌های خود را مبتنی بر این دو اصل پیش برید حتما موفق می‌شوید. نوشتن یک کتاب داستانی خوب برای کسانی که هرگز چنین تلاشی را نکرده‌اند می تواند مرموز به نظر برسد، بنابراین در این مقاله قصد داریم تا قوانینی که باید برای نوشتن یک کتاب خوب بدانید را شرح دهیم.

موارد زیر به نویسندگان کمک می‌کند تا داستان مورد نظر خود را به خوبی بنویسند:

1-در ژانر مورد نظر خود کتاب‌های زیادی بخوانید.

اگر می خواهید داستان شما برای خوانندگان احتمالی جذاب باشد ، ابتدا باید درک کنید که چگونه مانند یک خواننده فکر کنید و روش انجام این کار خواندن است. 

دلایل زیادی وجود دارد که چرا زمان صرف مطالعه برای یک نویسنده مشتاق ارزشمند است: 

شما درکی از آنچه قبلاً توسط سایر نویسندگان نوشته شده است پیدا می‌کنید و این سبب می‌شود که روی موضوع جدیدی تمرکز کنید.

با خواندن کتاب‌هایی در ژانر مورد نظرتان متوجه می‌شوید چه چیزی در یک ژانر خاص محبوب شده است و می‌دانید خوانندگان چه نوع انتظاراتی دارند.

2- دیدگاه کتاب خود را مشخص کنید.

انتخاب نقطه نظراتی که از رمان شما گفته می شود یک قدم بسیار مهم در شروع رمان شما است و تأثیر بسزایی در خود داستان  خواهد داشت.

روایت داستان شما می‌تواند یکی از چهار روش زیر باشد:

اول شخص: داستان از دیدگاه نویسنده یا راوی داستانی روایت می‌شود. خواننده مستقیماً مخاطب قرار می گیرد و از آنها می خواهد خود را به جای شخصیت بگذارند. ضمیر اصلی مورد استفاده "من" است.

دوم شخص: خواننده مستقیماً مخاطب قرار می گیرد و از آنها می خواهد خود را به جای شخصیت بگذارند. ضمیر اصلی مورد استفاده "شما" است.

سوم شخص محدود: راوی فقط در یک زمان از افکار و احساسات یک شخصیت منفرد برخوردار است. ضمیر مورد استفاده "او"، "آن‌ها"، "خودش" است.

سوم شخص همه چی دان: راوی از همه چیز آگاه است و می تواند هر آنچه را که برای هر شخصیتی در هر نقطه از داستان اتفاق می افتد ، نشان دهد. ضمایر استفاده شده همان جمله های سوم شخص محدود است.

3-به جزئیات توجه کنید.

نویسندگان بزرگ ناظر هستند و تغییرات ظریف پیرامون خود را یادداشت می کنند. این توجه به جزئیات نه تنها ویراستاران خارق العاده ای را به وجود می‌آورد که می توانند کمترین خطای دستوری را در حین خواندن مشاهده کنند، بلکه جلوه خاصی به نوشتن آنها می بخشد.

کتاب

4-از واژگان قوی استفاده کنید.

هیچ کس دوست ندارد که کلمات مشابه را بارها و بارها بخواند، بنابراین استفاده از واژگان قوی برای هر نویسنده خوب یک سرمایه است. استفاده از کلمات جالب و غیرمعمول هنگام نوشتن سبب می‌شود که علاقه و اشتیاق خواننده برای ادامه دادن حفظ شود و این امکان را به نویسنده می‌دهد تا با استفاده از آن‌ها ارتباط موثرتری با مخاطبان خود برقرار کند.

5-نسبت به تغییرات انعطاف پذیر باشید.

منعطف بودن در برابر ویرایش‌ها و پیشنهادات خارجی امری کلیدی است چرا که به شما این امکان را می‌دهد تا نوشتار خود را بهبود ببخشید. ذهن باز به نویسندگان این امکان را می دهد که کار خود را از طریق چشم دیگران ببینند و نقاط ضعف را بهبود بخشند. 

6-داستان خود را با یک شخصیت شروع کنید.

شخصیتی دارای نقص و باورپذیر ارائه کنید. بگذارید او زندگی کند، نفس بکشد، به او آزادی دهید تا شما را غافلگیر کند و داستان را در جهات غیرمنتظره پیش ببرد.

7-به شخصیت یک مشکل قانع کننده بدهید.

شخصیت شما باید چیزی داشته باشد که بخواهد او را به چالش بکشد ، عذاب دهد و به جلو ببرد.

در قلب هر داستان کشمکش وجود دارد - چه خارجی و چه داخلی، آن را به یک داستان خوب تبدیل کنید و به یاد داشته باشید که این مشکلات است که شخصیت شما را شکل می دهد و او را تغییر می‌دهد.

8-داستان را بیش از حد پیچیده نکنید.

از کلمات پیچیده و گنگ بپرهیزید و به جای اینکه روزی 800 کلمه بنویسید تصمیم بگیرید روزی یک صحنه جذاب در داستان خود خلق کنید.

9-کنجکاوی خود را دنبال کنید.

آگاهی از کنجکاوی شما اولین قدم برای یافتن ایده ها است. به محض اینکه متوجه شدید به چه چیزی علاقه دارید، می توانید قدم بعدی را بردارید.

10- نقشه راه داشته باشید.

برای پیشبرد داستان نقشه راه داشته باشید. درست است که در ابتدا نمی‌دانید که داستان به چه سمتی می‌رود اما می‌توان ایده‌های اصلی خود اینکه داستان به کدام سمت برود و درون مایه اصلی چه چیزی است را در نقشه راه پیدا کنید.

11-به قهرمان داستان توجه کنید.

شما به شخصی در مرکز عمل احتیاج دارید. این شخصیتی خواهد بود که خواننده شما در نهایت آن را الگو قرار می‌دهد و به این توجه کنید که شخصیت قهرمان باید واقع‌بینانه، دارای نقص و جالب باشد. هر رمان عالی شخصیت محور است. شخصیت اصلی شما باید شخصیتی باشد که ارزش مراقبت از او وجود داشته باشد.

12- قوانین قرار است شکسته شود.

هر نویسنده بزرگی به روشی متفاوت کار می کند. بعضی از نویسندگان از ابتدا تا انتها مستقیما کار می کنند و بعضی‌ها جمله به جمله کار می‌کنند. از آزمایش تکنیک ها ، صداها و سبک های مختلف نترسید. آنچه برای شما مفید است را نگه دارید و بقیه موارد را دور بریزید. روند مادی و خلاقیت شما را به سمت مجموعه قوانین خود راهنمایی می کند. 

13-از زمان خود درست استفاده کنید.

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، به ایده هایی فکر کنید ، به خود یادآوری کنید که در این داستان کجا متوقف شده اید ، یا یک برنامه ریزی ذهنی برای آنچه می خواهید در آن جلسه انجام دهید ، تنظیم کنید. برخی از افراد تلاش می‌کنند روزی 2000 کلمه در روز بنویسند. دیگر نویسندگان شمارش کلمات را نادیده می گیرند و راحت‌تر می توانند بین روزهایی که به مطالعه ، طرح کلی یا تحقیق می پردازند ، جابجا شوند.

تهیه کتاب:


منابع: newyorker/ writersdigest