(زمان مطالعه: 6 دقیقه)

در چند سال گذشته، کتاب‌های الکترونیکی به یکی از اصلی‌ترین پایه‌های صنعت نشر تبدیل شده است. با این حال کتاب‌های کاغذی با معرفی کتاب‌های الکترونیکی از بین نرفته‌اند. 

همه ما کاملاً به کتاب‌های کاغذی عادت داریم زیرا آن‌ها جلوه و احساس واقعی کتاب سنتی را به ما می‌دهند ، زیرا می‌توان کاغذ آن را لمس کرد، ورق زد، رایحه آن را بویید. با این حال، کتاب الکترونیکی یک مفهوم نسبتاً جدید است. کتاب الکترونیکی چیزی نیست جز نسخه الکترونیکی کتاب چاپی. گاهی اوقات تصمیم گیری بین کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های چاپی دشوار می‌شود و موافقان و مخالفان زیادی در هر دو طرف وجود دارد. تعریف کتاب کاغذی

کتاب‌های کاغذی فرم فیزیکی کتاب‌ها هستند، شامل صفحات یا ورق‌های کاغذی که داخل جلد (غالباً مقوایی) به هم چسبیده‌اند. کتاب‌های چاپی به صورت آنلاین و آفلاین در دسترس هستند و همچنین می‌توانید آن‌ها را از کتابفروشی‌ها یا کتابخانه تهیه کنید.

کتاب کاغذی، کتابی است که در آن متن  و یا تصاویری بر روی کاغذ آن چاپ شده است. صفحات به هم گره خورده اند و کتاب دارای جلد گالینگور یا جلد نرم (شومیز) است. این کتاب‌ها هنوز کمی بیشتر از کتاب‌های الکترونیکی گران هستند، اما نه همه آن‌ها. 

کتاب‌های چاپی را بسیاری از افراد دوست دارند چرا که می‌توان آن را در کتابخانه خود نگه داشت، ورق زد و کاغذ آن را حس کرد. افرادی که عاشق خواندن هستند بیش‌ترین زمان خود را صرف خرید کتاب می‌کنند. همچنین خوانندگان ممکن است کیفیت تصاویر را بین دو قالب مقایسه کنند و نسخه‌های چاپی را برتر بدانند. 


تعریف کتاب الکترونیک

به عبارت بهتر، کتاب الکترونیکی را می‌توان به عنوان یک کتاب غیرقابل ویرایش، با یک طرح قابل تغییر ، که می توان آن را بر روی هر دستگاه الکترونیکی خواند و دارای یک صفحه نمایش قابل مشاهده تعریف کرد. بسیاری از قراردادهای یک کتاب چاپی در یک کتاب الکترونیکی استفاده می‌شود - به عنوان مثال جلد، صفحه عنوان ، صفحه حق چاپ، جدول محتوا، فصل‌ها، پاراگراف ها.

(مقاله نگاهی بر تاریخچه، کاربرد و مزایای کتاب الکترونیک)تفاوت‌ کتاب‌های کاغذی با کتاب‌های الکترونیکی

1-مهم‌ترین تفاوت این است که کتاب‌های چاپی دارای طرح‌های ایستا هستند که پس از چاپ تغییر نمی‌کنند، در حالی که کتاب‌های الکترونیکی دارای طرح‌های پویا هستند چرا که اکثر کتاب‌های الکترونیکی با متن قابل بارگذاری مجدد قالب بندی می‌شوند.


 

2-کتاب چاپی کتابی است که شامل متن، تصویر، نمودار باشد که روی کاغذ چاپ یا تایپ شده باشد. از طرف دیگر ، کتاب الکترونیکی به عنوان فرم الکترونیکی جلد شومیز چاپی ، قالب بندی شده به صورت پرونده ، تعریف می شود که با کمک دستگاه eReader یا برنامه‌های کاربردی قابل خواندن است. 


3-جلد کتاب‌های چاپی عمدتا برای محافظت و همچنین جلب نظر خوانندگان استفاده می‌شود. جلد می تواند جلد گالینگور یا جلد نرم (جلد شومیز) باشد. برعکس، یک کتاب الکترونیکی دارای جلد جلویی است که در سایت‌های خرید آنلاین نمایش داده می شود تا بازدیدکنندگان را به خود جلب کند.


4-کتاب‌های چاپی دارای یک طرح ثابت هستند که پس از انجام چاپ قابل تغییر نیستند، در حالی که کتاب‌های الکترونیکی دارای یک طرح قابل تغییر است. کتاب‌های الکترونیک بر خلاف کتاب‌های چاپی قابلیت اندازه فونت وقلم را به کاربر می‌دهند و خواننده این امکان را دارد تا طبق نیازها و ترجیحاتش از کتاب لذت ببرد. 


5-کتاب الکترونیکی در مقایسه با چاپ شده ارزان تر است، با این حال، قیمت اولیه کتابخوان‌ها کمی بیشتر است. 6-از پاورقی ها در یک کتاب چاپی استفاده می‌شود تا اطلاعات بیشتری در مورد متن برجسته شده ارائه دهد. با این حال، در مورد کتاب‌های الکترونیکی از پیوندهایی استفاده می‌شود که خواننده را به یادداشت‌های انتهایی هدایت می کند، جایی که آن‌ها می‌توانند اطلاعات را بخوانند و دوباره بازگردند.


7-برای نگهداری کتاب‌های چاپی باید مکان‌های خاصی را به آن‌ها اختصاص داد. در مورد کتاب‌های الکترونیکی، کتاب‌ها در دستگاه یا خود برنامه ذخیره می‌شوند و بنابراین ذخیره سازی فیزیکی کتاب ها مورد نیاز نیست.


8-وقتی نوبت به سرعت میرسد، به محض خرید کتاب، می‌توانید بلافاصله مطالعه آن را شروع کنید. اما بارگیری کتاب الکترونیکی ممکن است مدتی طول بکشد. 


9-یک کتاب چاپی را می‌توان به راحتی با دوستان، آشنایان و اقوام به اشتراک گذاشت. همچنین میتوان بعد از استفاده مجدداً فروخته شود. برعکس، در صورت داشتن کتاب الکترونیکی پولی ، فقط یک حساب می تواند برای دسترسی به کتاب‌ها استفاده شود، که به طور خودکار استفاده مشترک آن را محدود می کند، زیرا برای به اشتراک گذاری شما باید اطلاعات ورود به سیستم خود را با آن شخص به اشتراک بگذارید.


10-یک کتاب چاپی می تواند سبک یا سنگین باشد، که به حجم آن بستگی دارد درصورتی که کتاب‌های الکترونی در داخل برنامه یا کتابخوان ذخیره می‌شوند.


11-وقتی نوبت به جستجوی یک موضوع خاص در یک کتاب چاپی می‌رسد، بسیار دشوار است، زیرا می توان موضوع را در فهرست مطالب جستجو کرد یا در واژه نامه انتهای مقاله. در مقابل ، جستجوی برخی از موضوعات در کتاب‌های الکترونیکی بسیار آسان است، زیرا تمام کاری که شما باید انجام دهید تایپ کردن نام در دستگاه خود است و لیست همه موارد ذکر شده را نشان می‌دهد. 12-کتاب‌های چاپی متن را بر روی کاغد نشان می‌دهند اما کتاب‌های الکترونیکی برای نمایش کتاب از صفحه نمایش LCD/LED  استفاده می‌کنند.

13-کتاب‌های کاغذی در هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند، برخی دارای عکس یا تصویر، صفحات یا کاورهای فانتزی هستند. اما در کتاب‌های الکترونیک، نرم افزار خوانش کتاب(برنامه‌ها) در انواع سبک‌ها ظاهر می‌شود و می‌تواند جلد کتاب یا لیست عناوین کتاب الکترونیکی را نمایش دهد.


جدول مقایسه کتاب الکترونیک با کتاب کاغذی

مبانی مقایسه
کتاب کاغذی
کتاب الکترونیک
معنی
کتاب چاپی شامل صفحاتی است که در یک طرف به هم متصل شده اند و توسط یک جلد محافظت می شوند.
کتابی که برای خواندن از طریق یک خواننده الکترونیکی اختصاصی یا رایانه و دستگاه‌های دستی به فرم الکترونیکی تبدیل می شود، کتاب الکترونیکی نامیده می شود.
جلد کتاب
کتاب های چاپی جلد جلویی و پشتی دارند.
فقط دارای جلد رویی جلویی هستند.
چیدمان
ایستا 
پویا
هزینه
بالا
پایین
پاورقی‌ها و یادداشت‌های پایانی
کتاب‌های چاپی حاوی پاورقی و یادداشت‌های پایانی هستند.
کتاب‌های الکترونیکی حاوی یادداشت‌های پایانی هستند.
ذخیره سازی
فضای ذخیره سازی مورد نیاز است.
یک دستگاه یا برنامه می‌تواند حاوی کتاب‌های الکترونیکی زیادی باشد.
سرعت
پس از خرید کتاب یا انتخاب آن از کتابخانه، بلافاصله می‌توان مطالعه آن را شروع کرد.
ممکن است برای بارگیری مدتی زمان لازم باشد.
به اشتراک گذاری
به اشتراک گذاری آسان است.
به اشتراک گذاشتن امکان پذیر نیست زیرا یک خواننده الکترونیکی پولی فقط از یک حساب پشتیبانی می‌کند.
وزن
بستگی به حجم کتاب دارد.
وزنی ندارد.
جست‌وجو کردن
جست‌وجو کمی دشوار است.
جست‌وجو بسیار آسان است.

تهیه کتاب:


منبع: ebooklaunch /investopedia