(زمان مطالعه: 5 دقیقه)

کتاب‌های الکترونیکی راهی آسان، راحت و کاملاً مدرن برای دسترسی به ادبیات و اطلاعات مبتنی بر متن هستند.اگرچه شما ممکن است کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌خوان‌های آن را با زندگی مدرن مرتبط کنید اما آن‌ها سابقه طولانی دارند و فراتر از تصور شما هستند،در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم و تاریخچه کتاب الکترونیک آشنا کنیم.

(خرید کتاب شکوفایی)تعریف کتاب الکترونیک

کتاب الکترونیکی یک نسخه الکترونیکی از یک کتاب چاپی است که با استفاده از رایانه شخصی یا یک کتابخوان قابل خواندن است. کاربران می توانند کتاب الکترونیکی را از طریق دیسک یا CD خریداری کنند ، اما محبوب ترین روش برای دریافت کتاب الکترونیکی این است که یک فایل قابل بارگیری از کتاب (یا سایر مطالب خواندنی) را از یک وب سایت (مانند بارنز و نوبل) خریداری کنند و آن را بخوانند

(خرید کتاب سلفی با خرابکار)

تاریخچه کتاب الکترونیک

در دهه 1400، شخصی به نام یوهانس گوتنبرگ، ساکن شهر ماینتس آلمان ماشینی را اختراع کرد تا با استفاده از تمبرهای فلزی برای انتقال جوهر به کاغذ در یک فشار، نوشتاری در کاغذ ایجاد کند. 

مفهوم کتاب الکترونیکی اولین بار در سال 1930 ، درست در همان زمان که کتاب های جلدی در قفسه ها ظاهر شد، ابداع شد و صنعت خرید و فروش کتاب‌های الکترونیکی اولین بار در اواخر دهه 1990 به عنوان یک تجارت اصلی ظهور کرد. 

(خرید کتاب باباکوهی)


نوآوری گوتنبرگ آغاز آنچه که به انقلاب چاپ معروف شده است، شد و اولین قدم در مسیر رسیدن به عصر اطلاعات انبوه است که اکنون در آن زندگی می کنیم. در دهه 1970، نام گوتنبرگ بار دیگر بر سر زبان ها افتاد، هنگامی كه شخصی به نام مایكل هارت، كه روی یک سیستم رایانه‌ای در دانشگاه ایلینوی كار می‌كرد، نسخه دیجیتالی اعلامیه استقلال را تایپ كرد(اولین کتاب الکترونیکی). 

کار هارت سرانجام به تأسیس پروژه گوتنبرگ منجر شد، سازمانی که به تولید و توزیع کتاب‌های الکترونیکی رایگان و عمومی از طریق اینترنت اختصاص دارد.

(خرید کتاب ماه عسل در تیمارستان)

مروری بر مختصر تاریخچه کتاب الکترونیک (ebook)

 • سال 1998: اولین کتابخوان‌های کتاب الکترونیکی در بازار ظاهر شدند. 
 • سال 2000: رمان ترسناک استیون کینگ، سوار بر گلوله ، فقط به عنوان کتاب الکترونیکی منتشر شد.
 • سال 2003: با کمبود تقاضا، کتاب‌های الکترونیکی دچار مشکل می‌شوند و كتاب‌های كاغذی مورد پسند قرار می‌گیرند. فروشگاه Gmaster  درهای خود را در ماه ژوئن بست و Barnes & Noble فروش کتاب‌های الکترونیکی در فروشگاه آنلایش را متوقف کرد. 
 • سال 2004: سونی کتاب‌خوانی به نام Librié که اولین خواننده کتاب‌خوان الکترونیکی است را منتشر می‌کند. 
 • سال 2007: آمازون kindle  که به طور انحصاری برای بازار آمریکا ساخته شده بود را منتشر می‌کند و اولین kindle در عرض 5 ساعت و نیم فروخته می‌شود.
 • سال 2008: Booksonboard.com شروع به فروش کتاب‌های الکترونیکی خود برای گوشی‌های آیفون می‌کند و تبدیل به اولین فروشگاه کتاب برای این کار شد. 
 • آگوست 2009: سونی از طریق شبکه دیجیتال Overdrive با کتابخانه‌ها ارتباط برقرار می‌کند تا افراد بتوانند کتاب‌های الکترونیکی را از کتابخانه‌ها قرض بگیرند. ( از جمله کشورهایی که امکان قرض دادن کتاب‌های الکترونیک را دارند می‌توان آمریکا و سنگاپور را نام برد.)
 • اکتبر 2009: آمازون kindle 2 را منتشر می‌کند و به بیش از 100 کشور ارسال می‌کند. در همین ماه هم Barnes & Noble کتاب‌خوان الکترونیکی خود با نام Nook  را منتشر می‌کند.
 • نوامبر 2009: دبیرستان‌های خصوصی کانادا همراه کتاب‌های درسی نسخه الکترونیک آن را توسط کتاب‌خوان‌های الکترونیکی به دانش آموزان دادند و این مدارس جزو اولین مدارسی بودند که این کار را انجام دادند. 
 • دسامبر 2009: 5 ناشر بزرگ برای ایجاد یک قالب و یک فروشگاه آنلاین جهت تولید و نشر کتاب‌های الکترونیکی اعلام آمادگی کردند.
 • ژانویه 2010: نمایشگاه‌های الکترونیکی برگزار شدند که سبب جذب مخاطبان زیادی به تهیه و خواندن کتاب الکترونیک شدند.
 • آوریل 2010: آیپد اپل آغاز به کار کرد و iBookstore در کمتر از یک ماه نیم میلیون کتاب الکترونیکی به فروش رساند . BENQ و True Digital با مشارکت در آسیا، یک کتابفروشی جدید و یک کنگره بزرگ کتاب الکترونیکی در شرق بوجود آوردند.

(خرید کتاب‌ گاف)

اولین و مهم‌ترین شرکت تولید کننده کتابخوان الکترونیک

آمازون

آمازون در سال 1994 توسط جف بزوس تاسیس شد، از ابتدا بازار آنلاین جهانی که امروز می‌شناسیم نبود. وقتی این شرکت برای اولین بار شروع به کار کرد، فقط یک چیز فروخت و آن کتاب بود.

(خرید کتاب آماده ترور باش)


در مقاله‌ای که Business Insider درباره‌ی تاریخچه آمازون نوشته است، آمده است که: در روزهای ابتدایی آمازون، هر بار که شخصی خرید می‌کرد، زنگوله‌ای در دفتر به صدا در می‌آمد، فقط چند هفته طول کشید تا زنگ به زودی و در تعداد زیادی به صدا در آمد و مجبور شدند خاموشش کنند. 

(خرید کتاب پیامبر بی معجزه)


خرید یک کتاب الکترونیکی به آسانی بازدید از فروشگاه آمازون از دستگاه خود، زدن دکمه خرید و انتظار برای پایان بارگیری بود. یکی از مشخصه‌های دستگاه و ویژگی‌ای که تا به امروز به عنوان یک بخش اصلی از مجموعه Kindle باقی مانده است، صفحه نمایش آن بود، تصاویر موجود در Kindle سیاه و سفید هستند و فاقد نور پس زمینه. همچنین استفاده از نمایشگر جوهر الکترونیکی عمر باتری دستگاه را بسیار فراتر از آنهایی که دارای صفحه نمایش استاندارد تر هستند، افزایش می دهد. 

(خرید کتاب (ها، داستان‌های مینیمال))


این سیستم به سرعت بهبود یافت و آمازون نسخه دوم را کمی بیشتر از یک سال بعد، در ماه‌های ابتدایی سال 2009 منتشر کرد.  در حال حاضر، آمازون مترادف با کتاب الکترونیکی در ذهن مصرف کنندگان قرار گرفته است، اگرچه مشاغل کوچکتر مانند گوتنبرگ، در کنار رقبایی مانند بارنز و نوبل، همچنان ادامه دارند. 

با این حال، تسلط آمازون در بازار غیرقابل انکار است. طبق مقاله فوربس از سال 2014، درآمد کتاب‌های الکترونیکی آمازون از 530 میلیون دلار در سال فراتر رفته است و تعداد صاحبان Kindle احتمالاً به ده ها میلیون نفر می‌رسد.

(خرید کتاب واگن مخصوص)

 

مزایا و ویژگی‌های کتاب الکترونیک

 • صفحات در کتاب‌های الکترونیکی وجود ندارد،بسته به تنظیمات اندازه و طرح قلم که خواننده انتخاب می‌کند در متن تغییر می‌کند. 
 • کتاب‌های الکترونیکی قابل حمل و سبک هستند، حمل و نقل را آسان می‌کنند.
 • در همه جا قابل دسترسی هستند.
 • هر زمان که بخواهید می‌توان کتاب الکترونیکی را به اطراف حمل کرد و آن‌ها را خواند.

(خرید کتاب گره دریایی)

یکی از اهداف نشر صاد تمرکز بر نشر الکترونیک است. می‌توانید برای تهیه‌ کتاب‌‌های الکترونیک صاد از روش‌های زیر استفاده کنید: 

تهیه کتاب کاغذی:

 • نسخه‌ی کاغذی کتاب‌های نشر صاد را می‌توانید از فروشگاه نشر صاد تهیه کنید.
 • فروشگاه‌ها 


منابع: historycooperative/govbooktalk