(زمان مطالعه: 4دقیقه)

دسترسی کودکان به انواع ادبیات برای موفقیت آن‌ها بسیار مهم است. کتاب‌ها منبع بسیار خوبی برای کودکان هستند. آن‌ها می‌توانند کودکان را با افراد و مکان‌های مختلف آشنا کنند، دایره لغت آن‌ها را گسترش دهند، کنجکاوی و تخیل آن‌ها را تحریک کنند و رشد فکریشان را افزایش دهند.

کتاب های کودک و نوجوان

 معیارهای اصلی کتاب‌های کودک و نوجوان

1-شخصیت‌های قوی که احساسات شدیدی را برمی‌انگیزند.

کتاب‌های خوب کودکان، هر چقدر ساده یا پیچیده باشند، یک حس شادی را ارائه می‌دهند. آن‌ها می‌توانند با به تصویر کشیدن شخصیتی که می‌خواهیم به آن اهمیت دهیم، باعث خندیدن یا گریه ما شوند. 

کتاب همسایه بغلی یک شب شوم برای بچه قلدرها

2-داستان‌ آموزنده

داستان‌های خوب می‌توانند مفاهیم ساده‌ای را درباره اعداد، حروف، رنگ‌ها، تنوع، عشق، آداب و پذیرش آموزش دهند. 

کتاب همسایه بغلی هیولای مرداب گل ختمی

3-تصاویر، واژگان یا مفاهیم تقویت کننده ذهن

کتاب کودک و نوجوان می‌تواند داستان را از طریق آثار هنری تعریف کند و به نویسنده فرصت می‌دهد تا ذهن جوان را از طریق زبان شاعرانه جالب، تلاوت سرگرم کننده و واژگان پیشرفته گسترش دهد. 

کتاب سلام همسایه خرت و پرت‌های گمشده

نکاتی برای نوشتن کتاب‌های کودک و نوجوان

نوشتن کتاب کودک کار آسانی نیست. برخی موارد وجود دارد که شما باید در نظر بگیرید زیرا خوانندگان شما جوان و کاملاً حساس هستند. 

ویژگی‌های زیر به شما کمک می‌کنند تا بتوانید کتابی موفق برای کودکان بنویسید:

1-شخصیت‌های منحصر به فرد و به یاد ماندنی

اگر فرزندی دارید یا به داستان‌های دوران کودکی خود فکر می‎‌کنید قطعا موافق هستید که شخصیت‌ها مهم‌ترین قسمت کتاب کودک هستند. وقتی کودک یک شخصیتی را دوست دارد، می‌تواند از هر داستانی که آن شخصیت را در خود داشته باشد لذت ببرد. اگر قادر به ایجاد یک شخصیت منحصر به فرد و به یاد ماندنی هستید این فرصت را دارید که مجموعه‌ای از کتاب‌ها را براساس آن شخصیت ایجاد کنید. 

برای اینکه اطمینان حاصل کنید شخصیت‌های شما تا حد ممکن منحصر به فرد و به یاد ماندنی هستند، وقت بگذارید تا دقیقاً بفهمید مخاطبان هدف شما به دنبال چه چیزی هستند.اگر برای گروه سنی خاصی می‌نویسید، ده کتاب سنی پرفروش آن گروه را بخوانید. 

آیا متوجه می‌شوید شخصیت ها با یکدیگر مشترک هستند؟ شاید همه آن‌ها لباس‌های مشخص، یا عبارات خاص یا جزئیات به یادماندنی دیگری داشته باشند. هرچه هست، اطمینان حاصل کنید که شخصیت‌های خودتان آن را دارند. اگر می‌توانید شخصیت‌هایی را خلق کنید که بچه‌ها واقعاً عاشق آن‌ها شوند، یک سری کتاب موفق در دست دارید.

کتاب نفرین پنگوئنینه

2-عمل و تعلیق

عمل و تعلیق ممکن است عناصر داستانی باشند که بیشتر مناسب کتاب‌های بزرگسال باشند، اما در حقیقت بچه‌ها آن‎‌ها را دوست دارند. در این عصر و زمان، بچه‌ها فرصت‌های بی پایانی برای سرگرمی دارند. در نتیجه، شما باید هرجا که می توانید رویدادهای مهیج و تعلیق را در آن بگنجانید. 

داستان گربه‌ای را که در قایق زندگی می‌کند تصور کنید. این می‌تواند یک داستان کاملاً ناخوشایند از زندگی روزمره در قایق باشد، شاید گاهی ماهی صید کند، هیچ چیز خیلی هیجان انگیزی نیست و یا ممکن است یک طوفان بزرگ رخ دهد و گربه را وارد داستانی هیجان انگیز کند. 

به نظر شما کودکان کدام یک از این دو داستان را دوست دارند؟

قدرت عمل و تعلیق را برای ساختن یک داستان کاملاً جذاب درباره کودکان که ممکن است بارها و بارها آن را بخوانند، کنار نگذارید.

کتاب آتشگاه

3-گفتگوی باورپذیر

شاید بزرگترین مشکل نویسندگان برای نوشتن کتاب‌های کودکان نوشتن مکالمه‌ای باشد که به نظر اجباری یا باورنکردنی برسد. برای رفع این مشکل، سعی کنید راه‌هایی را برای گذراندن وقت در اطراف کودکانی که درباره آن‌ها می نویسید پیدا کنید. این می تواند شامل داوطلب شدن برای مطالعه در مدرسه، نگهداری از بچه‌های همسن و یا دیدار با اقوام در صورت داشتن بچه‌هایی که سن آن‌ها مناسب با نوشته‌ شما باشد.

نویسندگان اغلب هنگام نوشتن مکالمه در داستان‌های کودک اشتباه زیر را مرتکب می‌شوند:

1-استفاده از واژگان، ساختار جملات، دستور زبان یا پاسخ‌های احساسی که بیشتر مناسب زندگی بزرگسالان است.

تنها با گذراندن وقت در اطراف بچه‌ها، می‌توانید مکالمه‌ای را بنویسید که برای مخاطبان جوان شما معتبر و لذت‌بخش باشد.


کتاب سلفی با خرابکار

4-طرح و پایان

اگرچه شخصیت‌های به یاد ماندنی کلید کتاب کودک و نوجوان هستند، اما این بدان معنا نیست که می‌توان از طرح و پایان داستان غافل شد. یکی از بهترین راه‌ها برای این کار ایجاد مشکلی در اوایل داستان است که باید حل شود. بدیهی است، چون کتاب شما برای کودکان است، این نباید چیز خیلی تاریک و ناراحت کننده‌ای باشد.

با این حال، شخصیت اصلی شما باید در نوعی مخمصه یا موقعیت قرار بگیرد که تا پایان داستان حل شود. کتاب‌های کودکان مکان‌هایی برای پایان‌های شاد و قابل پیش بینی هستند که مشکلات ناشی از داستان را برطرف می‌کنند.

کتاب افسانه جزیره کبودان

5-یک هویت ماندگار

گاهی اوقات، خلق داستانی با هویت ماندگار به سادگی ترکیب دو چیز آشنا به روشی جالب است. به عنوان مثال، بسیاری از داستان‌های کودکان در مورد گربه ها، و مقدار زیادی در مورد فضا وجود دارد. اما گربه در فضا بسیار به یاد ماندنی تر از هر دو عنصر است! اگر می‌توانید راهی برای ایجاد پیچ و تاب منحصر به فرد یا جالب در یک فرمول آزمایش شده پیدا کنید، یک فرصت عالی برای ایجاد داستانی با هویت ماندگار که کودکان دوست دارند، دارید.

کتاب کلاه پوستی‌ها


تهیه کتاب:


منبع: writetodone/ visitingauthors