هدیه نشر صاد

کتاب هیولا وارد می‌شود؛ کووید 19،آنفولانزای مرغی و بلایای سرمایه‌داری

مایک دیویس نویسنده کتاب «هیولا وارد می‌شود» یکی از خوش‌نام‌ترین اندیشمندان معاصر است که با بهره‌گیری از اندیشه‌های سنّت چپ، در پی واکاوی مدرنیتۀ اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌ویکم است. او برای سرشت‌نمایی مدرنیته‌ و سرمایه‌داریِ امروزی، به تالار افتخارات نئولیبرالیسم و نظم نوین جهانی می‌رود و وضعیت کنونی جهان را با خیره‌شدن به انگاره‌های جهانی‌سازی و شهری‌سازی و دگرگونی‌های بوم‌شناختی خوانش می‌کند. به نظر او این  فرایندها که می‌توان آن‌ها را نئولیبرالیسم خواند، منجربه قربانی‌سازی تهی‌دستان می‌شود. او، این قربانی‌سازی تهی‌دستان را در هر گوشه‌کنار می‌بیند؛ از زاغه‌های شهری گرفته تا الگوی پراکندگی شیوع بیماری‌های ویروسی، به‌ویژه شیوع ویروس کرونا. نویسنده با بهره‌گیری از تجربۀ تلخ انسان‌ها در رویارویی با بیماری‌های ویروسی قرن بیست‌ویکم (سارس، آنفولانزای مرغی، ابولا و کرونا) می‌کوشد در این کتاب نشان دهد که نئولیبرالیسم چگونه در پدیدآیی، تکامل و پخش و گسترش این ویروس‌ها نقش داشته است.

گزیده کتاب

پس‌ازاینکه نیروهای سازمان بهداشت جهانی و شرکت‌های عام‌المنفعۀ پزشکی نتوانستند شیوع ابتدایی بیماری را کاهش دهند، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری و آژانس ایالات‌ متحده در زمینۀ توسعۀ بین‌الملل (USAID) و دیگر آژانس‌های آمریکایی کوشیدند این خلأ را پر کنند، ولی نبود هماهنگی میان آن‌ها تنها باعث آشفتگی بیشتر شد. در آخر، با بروز هشدار سطح یک امنیت ملّی که شبیه هشدار مربوط به جنگ داخلی سوریه بود، رئیس‌جمهور اوباما، گروه ضربت کاخ سفید در برابر ابولا را برپا و پنتاگون را بسیج کرد (پنتاگون هم این مأموریت را چیزی هم‌سنگ جنگ با تروریست‌ها انگاشت). سرانجام، 2800 سرباز را به لیبریا فرستادند تا برای پزشکان و کارگران آمریکایی آزمایشگاه‌ها که تعدادشان به صدها نفر می‌رسید، آزمایشگاه و بیمارستان و اقامتگاه بسازند. 

متن کتاب در لینک زیر:

https://www.saadpub.ir/uploads/Hayoola%20Vared%20Mishavad.pdf


هیولا وارد می‌شود؛ کووید 19، آنفولانزای مرغی و بلایای سرمایه‌داری


کتاب کلمات علیه کرونا

کلماتی برآمده از دلِ اندوهگین و هراسانِ مردم قرنطینه‌شده. کتاب کلمات علیه کرونا مجموعه داستانک‌های برگزیده مسابقه کلمات علیه کروناست که نشرسرای خودنویس در فروردین‌ سال 1399 در اوج همه‌گیری ویروس کرونا برگزار کرد.


گزیده کتاب

پیرزن همانطور که بی‌حوصله کانال‌های تلویزیون را جابه‌جا می‌کرد، ناگهان موضوعی توجه‌اش را جلب کرد.

«این روزها برای سلامتی پدر و مادرتان هم که شده  در خانه بمانید.»

لبخند بی‌روحی  بر لبانش نشست و با خودش گفت: چه فرزندان خوبی دارم که سال‌هاست برای سلامتی من در خانه‌هایشان مانده‌اند.

متن کتاب در لینک زیر:


https://www.saadpub.ir/uploads/Kalemat%20Alayhe%20Corona.pdf


کتاب کلمات علیه کرونا
کتاب‌های دیگر نشر صاد را می‌توانید از راه‌های زیر تهیه کنید:

نسخه الکترونیک کتاب‌ها:

نسخه کاغذی کتاب‌ها:

فروشگاه اینترنتی نشر صاد