(زمان مطالعه: 4 دقیقه)

ادبیات می‌تواند یک تجربه هنری زیبا و متحرک باشد. نویسندگان ماهر می‌توانند ما را با سناریوها و احساساتی روبرو کنند که ممکن است هرگز در زندگی واقعی با آن‌ها روبرو نشویم و درک ما را از جهان و هم نوعان گسترش دهند.چه چیزی باعث جذابیت رمان های ترسناک شده است؟

  • تمرکز اصلی یک رمان ترسناک ایجاد احساس ترس در خواننده از طریق تصاویر، مضامین و موقعیت‌های ترسناک است. در ژانر وحشت، داستان و شخصیت‌ها به اندازه روحیه و جو مهم هستند. 
  • مردم داستان‌های ترسناک می‌خوانند زیرا از ترسیدن. هیجانات آن لذت می‌برند. 
  • ژانر وحشت، ژانری است که به دلیل ترساندن و تحریک ما در بزرگترین ترس‌هایی که داریم بسیار جذاب است. بدن انسان دارای هورمون‌هایی است که به عنوان واکنشی در برابر ترس، آزاد می‌شوند و با این ترس مقابله میکنند.
  • لوب پیشانی شما می تواند بدنتان را متقاعد کند که از نظر جسمی خوب هستید و پاسخی شبیه به لذت نسبت به وحشت را فعال می‌کند. کتاب‌های ژانر وحشت همچنین سبب ایجاد خلاقیت در انسان می‌شوند چرا که به ما اجازه می‌دهد تا در قسمت ناشناخته ذهن خود فرو برویم. 
  • افرادی که در علاقمند به خواندن کتاب‌های ژانر وحشت هستند بسیار برون‌گرا هستند و با خواندن این کتاب‌ها در معرض تجربیات جدیدی قرار می‌گیرند. درک احساسات یک شخصیت در صفحه‌ای از کتاب ، حتی اگر ترس باشد ، به ما کمک می کند تا با شخصیت های کتاب ارتباط برقرار کنیم.

کتاب همسایه بغلی؛ هیولای مرداب گل ختمی

خرید کتاب الکترونیک همسایه بغلی؛ هیولای مرداب گل ختمی


وقتی داستان ترسناک می‌خوانیم چه اتفاقی می‌افتد؟

1. فرجام خواهی جهانی

قبل از اینکه بدانیم دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد وقتی داستان‌های ترسناک می‌خوانیم باید این را در نظر داشته باشیم که همه انسان‌ها حداقل یک ترس دارند، یعنی جذابیت جهانی خاصی برای ترس وجود دارد.ممکن است از دلقک‌ها یا ارتفاعات، تاریکی یا تنها بودن، فضاهای بسته یا عنکبوت‌ها بترسید اما این را بدانید که نویسندگان ژانر وحشت همه‌ی ترس‌های شما را می‌دانند و برای هریک از ترس‌های ما کتاب‌های زیاد وجود دارد.

کتاب نفرین پنگوئنینه

خرید کتاب الکترونیک نفرین پنگوئنینه

2. کنترل

یکی از دلایلی که افراد علاقه‌ی زیادی به خواندن داستان‌های ترسناک دارند برای اعمال کنترل بر ترس‌هایشان است. در داستان‌های ترسناک، کابوس‌های ما به شکلی زنده می‌شوند که می‌توانیم آن را کنترل کنیم. در مورد چیزهایی که ما را در زندگی واقعی می‌ترسانند، معمولاً نمی‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم، اما هنگام خواندن درباره آن‌ها، می‌توانیم کتاب را ببندیم یا صفحه را ورق بزنیم تا حداقل سطح کنترل را نشان دهیم. 

خرید کتاب الکترونیک سلام همسایه؛ خرت و پرت‌های گمشده

3. عبور از ترس‌ها

خواندن مطلبی که باعث ترس ما می‌شود به ما این امکان را می‌دهد که  درباره ترس‌های خود فکر کنیم و اینکه چرا آن‌ها ما را می‌ترسانند. ما می‌توانیم ترس‌های خود را - با لگد و فریاد - از آن کمد تاریک بیرون بیاوریم و آن‌ها را در نور روز بررسی کنیم. خواندن درباره موضوعی که بیشتر شما را می‌ترساند ممکن است به شما اجازه دهد این ترس را بپذیرید و از کنار آن عبور کنید.  

کتاب همسایه بغلی؛ یک شب شوم برای بچه قلدرها

خرید کتاب الکترونیک همسایه بغلی؛ یک شب شوم برای بچه قلدرها

تاریخچه کتاب‌های ترسناک

  • ژانر وحشت در ادبیات به یونان و روم باستان برمی گردد، جایی که داستان‌های ترسناک به بررسی مضامین مربوط به مرگ، شیاطین، ارواح شیطانی و زندگی پس از مرگ می‌پرداختند.به عنوان مثال می‌توان به فاجعه یونان باستان هیپولیتوس توسط اوریپیدس اشاره کرد، داستانی هولناک درباره اینکه چگونه حسادت و عدم همدلی می‌تواند منجر به تراژدی شود. 
  • رمان گوتیک ، ژانری از وحشت که به طور خاص بر مرگ متمرکز است، از قرن هجدهم شروع شد. 
  • ادبیات ترسناک در قرن نوزدهم و قرن بیستم اغلب بر روی داستان‌هایی متمرکز بر ایده‌های غیبی تمرکز می‌کردند.
  • رمان‌های ترسناک مدرن ژانر را گسترش داده‌اند و شامل عناصر جدید و مضامین معاصر، مانند قاتلان زنجیره‌ای و داستان‌های ناخوشایند هستند.

کتاب شکوفایی؛ براندازی

خرید کتاب الکترونیک شکوفایی؛ براندازی

ژانر ترسناک چندین زیر ژانر دارد:

گوتیک: این ژانر به به طور خاص بر مرگ تمرکز دارد.

ماورالطبیعه: شامل داستان‌های ارواح یا حوادث ترسناک ماوراالطبیعه که  توضیح علمی برای آن‌ها وجود ندارد.

خیالی:رمان‌های ترسناک که عناصر تاریک خیال را با هم ترکیب می‌کنند.

بقا: در این ژانر  شخصیت اصلی شکار می‌شود و سعی دارد در شرایط خود زنده بماند.

ترسناک علمی تخیلی:رمان‌های ترسناک که عناصر داستان علمی تخیلی را در هم می‌آمیزند.8 نکته برای نوشتن رمان ترسناک

چه اولین تلاش شما برای نوشتن  داستان در ژانر وحشت باشد، چه اینکه می‌خواهید مهارت‌های خود را ارتقا دهید، چند نکته وجود دارد که باید هنگام نوشتن در ذهن داشته باشید.

1-ایده‌های زندگی واقعی و تجربیات خود را به تصویر بکشید. به خاطرات کودکی خود برگردید و مواردی را به یاد بیاورید که در گذشته شما را می ترساندند، سعی کنید از آن‌ها ایده بگیرید و در داستان خود به کار گیرید.

2-ابتدا عنوان کتاب را بنویسید. عناوین راه‌های بسیار خوبی برای دستیابی سریع به ایده‌های مختلف هستند که می توان آن‌ها را به یک داستان کامل تبدیل کرد. 

3-ابتدا پایان را بنویسید. ممکن است همیشه ممکن نباشد، اما به محض شروع به نوشتن، فریب دادن افراد از همان ابتدای داستان آسان‌تر می شود و توجه آن‌ها را به طرز ماهرانه‌ای از آنچه که فکر می کنید پایان آن خواهد بود  هدایت می کند. 

4-با جذب مفاهیم داستانی از نویسندگان دیگر، می توانید ایدههای زیادی ایجاد کنید. برای بهبود کیفیت نوشتن ، فیلم‌های ترسناک تماشا کنید و کتاب‌های ترسناک دیگری بخوانید. یک نویسنده ترسناک که تحسینش می‌کنید را پیدا کنید و مجموعه کارهای او را مطالعه کنید.

5-خواننده را به رویدادهای پیش رو ترغیب کنید و آنها را مجبور کنید که به خواندن ادامه دهند تا ببینند چه اتفاقی می افتد.

6-جزئیاتی را وارد کنید که به طور هدفمند خواننده را گمراه کرده و از پیش بینی نتیجه آن جلوگیری می‌کند.

7-برای تنظیم لحن ،اول با یک فصل تکان دهنده شروع کنید و به سرعت داستان، چه کسی، چه زمانی و کجا را معرفی کنید. به موقع بازی کردن با عناصر کلیدی اجازه می‌دهد تا بقیه طرح‌ها آشکار شوند.تهیه کتاب:

منبع: theweek/ bookstr